Zamak Malzeme Nasıl Oluşur?

Zamak malzeme bir metal alaşımdır ve ana bileşenlerini alüminyum magnezyum bakır ve çinko meydana getirir. Bu metaller farklı oranlarda bulunabilir. Zamak, alaşımı meydana getiren elementlerin farklı oranlarda karıştırılması ile üretilir. Karışım oranları değiştiği zaman kaynama noktası, esneklik, sertlik gibi fiziki özellikler de değişir. 

Zamak alaşımı görece düşük olan eritme noktası sayesinde dökümü kolay bir şekilde yapılabilen bir malzemedir. Bu özelliği sayesinde birçok sektörde kullanımı yaygındır. Otomobil sektöründe yoğun olarak tercih edilen zamak ayrıca kapı kolu vida menteşe kilit gibi ürünlerde de kullanılır. Zamak, krom aşılanarak takı malzemesi haline de getirilebilir. Doğa dostu olan zamak bu özelliğinden dolayı birçok alanda kurşun yerine kullanılması Avrupa Birliği’nde zorunludur.

Zamak Malzeme Kullanım Alanları

Zamak malzeme endüstrinin genelinde çok kullanılan bir materyaldir. Zamak pek çok sektörde kullanılan bir alaşımdır bunlar; otomotiv sektörü, askeri olan malzemeler, bürolarda kullanılan makineler, fotoğraf ile sinema makineleri ile hırdavat ve ziraatle madencilik alanlarında kullanılır. Öte yandan zaman malzeme oyuncaklar, hazır giyim sanayisi, buzdolabı parçaları, LPG parçaları, yakıt pompası, madeni kapı kollarında da kullanılır. 

Ayrıca çamaşır ve bulaşık makinesi parçaları radyo ızgaraları, karbüratör, otomobil radyatörleri, elektrikli mutfak aletleri de zamak malzemenin kullanılmış olduğu yerlerdir. Banyo boru bağlantıları asma kapı kilitleri ve telefon gövdesinde de zamak malzeme kullanılır. 

Zamak Malzeme Tipleri Nelerdir?

Zamak malzeme içermiş olduğu alaşım elementi oranına bağlı olarak kodlanır. Birçok avantajlı özelliğinden dolayı imalat sektöründe kullanımı yoğun olarak kullanılan zamak malzemenin içeriğindeki metal oranına göre farklı çeşitleri vardır. Zamak 2 ismi ile bilinen zamak alaşımının zamak 3 türünden farkı içerisinde bulundurmuş olduğu fazladan  %3  oranındaki bakırdır. 

Zamak 3 ise zamak döküm de en yaygın olarak kullanılan zamak çeşididir. Yapısal ve karakteristik özelliği, uzun vadede sunmuş olduğu kararlı yapısı ve uygun döküm özellikleri ile dünyanın birçok yerinde en çok kullanılan zamak çeşidi olmuştur. Zamak malzeme çeşitleri ile ilgili araştırma yapmak ve detaylı bilgiye sahip olmak için https://www.berkzamakdokum.com/zamak-nedir  sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir