Genç Odası Nasıl Dizayn Edilir?

Çocukluğu geride bırakmış ve yetişkinliğe doğru hızla ilerleyen gençler, zamanlarının çoğunu odalarında geçirmeyi tercih ederler. Genç odaları çocuk odalarından çok farklıdır. Çocuk odaları uyumak ve oyun oynamak gibi amaçlarla kullanılırken genç odaları, gençlerin kendilerini tanımaları için kendileriyle vakit geçirebilecekleri bir alandır. Kendisiyle vakit geçiren bir genç, ilgi alanlarının farkına varır, nelerden hoşlandığını ve nelerden hoşlanmadığını rahatlıkla analiz edebilir.

Bu açıdan düşünüldüğü zaman genç odalarını dizayn ederken anne ve babaların kendi düşüncelerinden ziyade tamamen çocuklarının zevk ve isteklerine göre hareket etmeleri önerilmektedir. Her gencin farklı istekleri, zevkleri ve hayalleri vardır. Bunun bilincinde olan ve gençlerin isteklerine önem veren, birbirinden farklı temalara sahip genç odası tasarımı yapan birçok mobilya markası bulunmaktadır.

Sizlerde çocuklarınıza yeni bir genç odası yapmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, dilerseniz çocuklarınızla birlikte bu markları ziyaret etmekle başlayabilirsiniz. Çocuklarınızın seçtikleri hazır tasarımlarla odalarını rahatlıkla dizayn edebilir ve onları mutlu edebilirsiniz ancak işiniz bununla bitmeyecektir. Bir genç odasını dizayn etmenin birçok inceliği bulunmaktadır. Gelin bu inceliklerin neler olduğuna birlikte bakalım.

Genç Odası Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Çocuğunuzun zevklerine göre bir oda yapmak yalnızca duvarları onların istedikleri renklere boyamak, istedikleri mobilyaları almak demek değildir. Zamanının büyük kısmını odasında geçirecek olan çocuğunuz için çok amaçlı bir oda dizayn etmeye özen göstermelisiniz. Demek istediğimiz genç odası deyince aklınıza yalnızca yatak ve kıyafet dolabından oluşan bir oda gelmesin. Gençler, odalarında uyumak dışında da birçok aktivite yaparlar. Örneğin film izlemek, kitap okumak, ders çalışmak vb.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak tasarlayacağınız bir genç odasını çocuklarınızın sevmemesi gibi bir durum söz konusu dahi olmayacaktır. Çocuğunuz bir enstrüman çalıyorsa odasında ona yer verebilirsiniz, yine aynı şekilde kitap okumayı çok seven bir çocuğunuz varsa odada kesinlikle güzel bir kitaplığa, rahat bir okuma koltuğuna ve kitap okurken kullanabileceği bir lambadere yer vermelisiniz. Resme ilgisi olan bir çocuk için boyalardan ve şövaleden oluşan bir resim köşesi onu büyüleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir