İlk Bilgisayar Ne Zaman Üretildi?

Günümüz dünyası tam anlamı ile bir teknoloji çağı. Hemen hemen hepimizin elinde adeta bir bilgisayar görevi gören akıllı telefonlar ve evlerimizde son model bilgisayarlar mevcut. Peki ilk bilgisayar ne zaman üretildi biliyor muyuz işte bu en çok merak edilen sorulardan bir tanesi. Hayatımıza büyük kolaylıklar sağlayan bu aletin tarihçesini daha yakından tanımayı elbette hepimiz isteriz. Bilgisayarın tarihçesi, ilk bilgisayar ne zaman üretildi ve ilk bilgisayarı kim buldu gibi akıllara en çok takılan soruları ilk bilgisayar ne zaman üretildi başlığı altında hep birlikte ele almaya başlayalım.

Bilgisayarın Tarihçesi

Bilgisayarın tarihçesi demek birçok sorunun cevabını kendi içinde saklayan oldukça geniş kapsamlı bir konu. Bilgisayarın tarihinde ilk bilgisayara değinecek olursak abaküs şeklinde oldukları söylenmektedir. Fakat günümüzle kıyasladığımızda üretilen ilk bilgisayarların Charies Babbage’ye ait olduğu belirtilmiştir.

Charies Babbage ilk bilgisayarı 1833 yılında tasarlamış, 1870 yılına kadar prototipini geliştirmeye adamıştır. İlk üretilen bilgisayar toplama ve çıkarma gibi basit işlemleri yapan ve gelişerek bugünlere kadar gelmeyi başardı. Bilgisayarın tarihçesi deyince bir diğer akla gelen olay, 1945 senesinde üretilen ilk dijital bilgisayardır. ENIAC isimli bu bilgisayar bir insan boyunu aşan, devasa büyüklüğe sahip bir bilgisayardır. Bilgisayar yaklaşık olarak 30 ton ağırlığındadır. Maaliyeti ise 500 bin Amerikan doları olarak kayıtlara geçmiştir. 1965 senesinden sonra ise modern bilgisayarların üretimine geçilmiştir.

Bilgisayarın tarihçesi modern bilgisayarların günümüzdekiler gibi daha küçük boyutta üretilmesi ile kendini her geçen zamanda biraz daha yenilemeyi sürdürmüştür. Kişisel olarak piyasaya sürülen ilk bilgisayar 3.200 dolar değerindeydi ve NASA’da satışı yapılan bu bilgisayarlar daha sonrasında uzay çalışmaları alanında kullanılmaya başlandı. Böylelikle bilgisayarlar kullanım alanı olarak yaygınlaştı değişti ve halen daha da değişip gelişmeye devam ediyor.

Bilgisayarın Günümüzdeki Değişimi

Bilgisayarın günümüzdeki değişimi dediğimizde bu alanda oldukça yol kat edildiği aşikar. Değişen ve gelişen teknoloji ile beraber tabletler, diz üstü bilgisayarlar, bilgisayar görevi gören akıllı telefonlar gibi pek çok aletin hayatlarımızdaki yeri azımsanamayacak kadar büyük. Bilgisayarın günümüzdeki değişimi deyince bir diğer konu ise neredeyse tek tuşla ya da dokunmatik olarak saniyesinde işimizi kolaylıkla halledebiliyor olmamız. Bu başlık altında da sizlere bilgisayarın günümüzdeki değişimi hakkında bilgiler sunduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir