Kayrak Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kayrak taşı çok eski bir taştır. Tarihte en çok kullanılan malzeme olmuştur. Bünyesinde barındırdığı birçok özellikten dolayı günümüzde bile oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Teknoloji sayesinde üretilen yapay taşlara göre oldukça ekonomiktir.

Kayrak taşı atmosfer şartlarına göre oldukça dayanıklıdır. Mevsim değişikliklerinden etkilenmez. Bu nedenle ömrü uzundur. Günümüze kadar ayakta kalmış tarihi yapıların çoğunda malzeme olarak kayrak taşı kullanılmıştır.

Kayrak Taşı Nerelerde Kullanılır?

Kayrak taşının kaydırmaz özelliği vardır ve neme karşı dayanıklıdır. Bu nedenle havuzların iç döşemelerinde yayalar ve araçlar için yapılan yollarda kayrak taşı kullanılır. Isı yalıtımı oldukça yüksektir.

Bazı ülkelerde çatı yapımında kayrak taşı kullanılır. Ülkemizde kayrak taşının yoğun olarak çıkartıldığı bölgelerde bina mantolamalarında kayrak taşı kullanılır. Bu sayede evlerin kışın sıcak yazın ise serin kalmasını sağlar. Ayrıca oldukça sert ve sağlamdır eğilip bükülmez. Bu nedenle bina yapımlarında da tuğla yerine kullanılabilir.

Tarihi bir taş olmasına rağmen oldukça estetik bir görünümü vardır. Bu sayede disko, kafe ve barların iç dekorasyonlarında kullanılabilir. Bu yerlerde kullanılırken bu taşların verniklenerek kullanılması gerekir. Kayrak taşının taş ocaklarından çıkarılması oldukça zahmetli bir iştir. Bu işlemler için deneyimli ve tecrübeli kişilerin kullanılması şarttır. Kayrak taşı ebatlarına göre kullanım yerleri değişiklik gösterir.

Kayrak Taşı Fiziksel Özellikleri

Kalınlığı 1-3 cm arası olan kayrak taşları şöminelerin yapımında, duvar kaplamalarında, iç mekân süslemelerinde, disko kafe ve barların dekorasyonlarında, baca kaplamalarında kullanılır.1ton kayrak taşı ile yaklaşık olarak 15 metrekare yüzey kaplanabilir.

Kalınlığı 4-6 cm olan kayrak taşları kaydırmaz özelliğinin yanı sıra ısıya ve neme dayanıklılığından dolayı yaya ve araçlar için yapılan yollarda kelebek duvar yapımlarında, park ve bahçelerin dekoratif amaçlı düzenlenmesinde havuz kenarlarının yapımında ve binadaki su basmanlarının olduğu bölgelerde kullanılabilir. 1 tonu ile yaklaşık olarak 9 metrekare yüzey kaplanabilir.

Kalınlığı 6 ile 10 cm arası değişiklik gösteren kayrak taşları ise çim arası harçsız olarak kullanılabilir. Yine park ve bahçelerin düzenlenmesinde kullanılabilir. Beton derzli olmak kaydıyla araç yollarında ve merdiven basamaklarının yapımında kullanılır. 1 tonu ile yaklaşık olarak 6 metrekare yüzey kaplanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir