Osmanlı’nın Tunus’taki Bey Sarayları

Bey Sarayları, Osmanlı’nın Tunusta’ki en önemli mimarisi olarak bilinir. Osmanlı dönemini en güzel şekilde yansıtan Bey Saraylarını Tunus’a yolunuz düşerse görme şansına sahip olursunuz. Tunus’ta 1705 ve 1957 yıllarını kapsayan dönemde 19 Osmanlı Beyin hüküm sürdüğünü söyleyebiliriz. Dönemde Tunus başta olmak üzere aynı zamanda Kartaca, Mennuba gibi bölgelerde de görebileceğimiz birden çoklu Bey Saraylarının yer aldığını söyleyebiliriz. Bey Sarayları birçok bölgede fazlaca yer aldığından dolayı buranın önemli adreslerden biri haline gelmiş olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tunus’un görkemli olarak ifade edeceğimiz Bey Saraylarının Osmanlı Döneminden itibaren hala daha varlığını sürdürmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. Osmanlı dönemine dair izler barındırmasından dolayı bu sarayların anlam bakımından oldukça önemli bir yerde olduğunun altını çizmemiz gerekir. Bey Saraylarının yalnızca siyasi alandaki önemi değil aynı zamanda sanat ve mimari alandaki geçmişe de ışık tutması açısından son derece önemli olduğunu söylememiz gerekir.

Osmanlı’nın Tunus’taki Bey Sarayları Tarihi

Osmanlı Tunusta’ki Bey Sarayları tarih açısından da haliyle mercek altına alma ihtiyacı duyduğumuz bir gerçektir. Tarih açıdan ilk inşa yapımın hangi dönem itibariyle yapılmaya başlanmış olduğuna göz attığımız zaman ise 1705 yılında olduğunu söylememiz gerekir. O günden bu yana hala mimari öneme sahip olan Bey Sarayları varlığını sürdürmeye devam eder. Günümüzde hala daha ne kadar önemli bir yapı olduğunu ispat eden mimari eser olarak bilinir.

Tunus’ta yer alan Saraylarının her birinin ise bölgede ev sahipliği yapma konumunda yer almış olduğunu söyleyebiliriz. Onlardan biri olarak ise Bey Sarayları yer alırken Osmanlı geçmişinin en önemli mimarilerinden biri olma başarısına sahiptir. Tunus’un hemen kuzeybatı bölgesinde yer alan Marsa ve diğer yerlerin uzun bir sahillerinin olması dikkat çeker. Üstelik sadece uzun sahilleri olmadığı gibi aynı zamanda müstakil evlerinde burada çokça yer almış olduğunu net olarak söyleyebilirtiz.

Başkent Tunus’ta Bey Saray İnşası

Tunus’ta şimdiye kadar onlarda Bey Saraylarının inşasının yapılmış olduğunu söylememiz gerekir. Tek bir tane saray olmadığı gibi bölgeye geldiğiniz zaman ise birden çok saray inşasının olduğunu çıplak bir gözle görme şansına sahip olursunuz. Böyle bir özelliğe sahip olmasından dolayı Tunus’un da haliyle saray şehri olarak adlandırılmış olması da kaçınılmaz bir özelliği olarak karşımıza çıkar.

Tunus şehri Osmanlı Devleti tarafından tam çitamına 250 yıllık bir yönetime maruz kalmıştır. Özellikle 1956 senesi itibariyle yıkılan taç evi sarayının da Osmanlı döneminde ki en önemli saraylardan biri olma özelliğine sahip olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Taç Sarayı o zamanlar beyler beyin yönetimi altında olan en önemli yerlerden biriydi. Fakat daha sonrasında ise 1956 yılına gelindiği zaman ise saray yıkılmıştır.

Osmanlı’dan Miras Beyler Sarayı

Osmanlı’dan günümüze kalan en güzel miraslardan biri olarak ise karşımıza Beyler Sarayı geliyor. Bu sarayı gördüğümüz zaman ise hemen Osmanlı dönemine doğru hızlı bir yolculuk yapma fırsatına sahip oluyoruz. Çünkü geçmiş bir tarihle anılacak olması ve o zamanlar inşasının yapılarak günümüze kadar ulaştırılması sarayın her geçen gün daha önem arz eden bir mimari haline gelmeye başlamasına neden oluyor.

Tunus bölgesinde Osmanlı döneminden bu yana kalan saraylar sayesinde ise Beyler dönemine ilişkin olarak tüm gerçekleşen durumları daha iyi şekilde öğrenmemiz konusunda yardımcı oluyor. Beyler Saraylarıyla doğal olarak Beyler dönemine dair daha geniş kapsamlı şekilde bir bilgiye ulaşabilme şansına sahip oluyoruz. Bu yüzden önemli bir yapıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir