Yeni Doğanlarda Sarılığı Önlemek Mümkün mü?

Birçok anne adayının korkusu olan sarılık günümüzde neredeyse birçok yeni doğan bebekte rastlanıyor. Yeni doğanlarda sarılığı önlemek henüz çok mümkün gibi görülmese de bazı detaylara dikkat etmek sarılığın oluşmasına engel olabiliyor. Erken doğum, kan uyuşmazlığı gibi sebeplerden dolayı bebeğin sarılık olma riski artıyor. Bunun yanı sıra bebeğin doğum sonrası yeterli derecede beslenememesi de sarılık oluşumuna neden olabilir. Sarılık ile ilgili olarak daha detaylı bilgileri hekiminizden öğrenebilirsiniz.

sarılığı önlemek
sarılığı önlemek

Sarılık Durumunda Emzirmek

Uzmanlardan alınan bilgilere göre bebeğin dışkılamaya başlaması sarılığın daha çabuk iyileşmesi için etkendir. Bağırsaklara bu hareketliliği kazandıran ise beslenmedir. Bazı anne adaylarının sütünün hemen gelmemesi ya da yeterli düzeyde olmaması sebebi ile mama takviyesine ihtiyaç duyuluyor.

sarılık
sarılık

Mama takviyesi bebeğin daha çabuk sarılığı atmasına daha çok dışkılama yapması sebebi ile destek olabilmektedir. Fakat uzmanlar anne sütü içinde bulunan su ve birçok yararlı madde sebebi ile eğer süt yeter düzeyde ise emzirmenin daha faydalı olduğu konusunda hem fikirler. Bunun yanı sıra emzirmenin gün içinde 8 illa 12 sefer olması ve bebeğin memeyi bırakana kadar devam edilmesi gerektiği de gene yapılan uyarılar arasında geliyor. Her ne kadar siz bebeğinizin uzun süre emdiğini ve doyduğunu düşünseniz de bu zaman içinde onun ne kadar sütü emebildiği ve yeterli doygunluğa ulaştığından emin olamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir