Yaz Aylarında Araç Bakımı

Kış mevsiminden sonra yıpranan aracınızın yaza hazırlıklı bir şekilde girmesi için yazlık bakımlarının yapılması gerekmektedir. Yaz boyunca sorunsuz kullanmak istiyorsanız, yazın kendini hissettirmeye başladığı bu dönemlerde aracınızın tepeden tırnağa bakımını yaptırmanız gerekmektedir. İlk olarak kontrol ettirmeniz gereken durumlardan birisi aracınızın kliması olacaktır. Yazın sürekli olarak kullanacağınız bu sistemi kış boyunca kullanmadığın için iyi bir teknisyene komple kullandırmalısınız.

araç bakımı
araç bakımı

Motor soğutma sistemi ise diğer önemli noktalardan birisidir. Yazın sıcak aylarında motorun soğutma sistemi için genellikle %50 su %50 antifriz karışımı önerilmektedir. Motor tamamen soğumadan radyatör kapağını kesinlikle açmayın. Ayrıca Kayışların, kelepçelerin, hortumların sıkılık durumlarını da kontrol etmeniz gerekmektedir. Motor performansı için ise hava ve yakıt filtrelerini, aracın kendi kataloğunda belirtilen sıklıklar ile temizletmeniz gerekmektedir. Özellikle yaza başlarken bunu ekstra olarak yapabilirsiniz.

Yaz aylarında kontrol etmeniz gereken bir diğer parça ise V kayışı olacaktır. V kayışı alternatörü çalıştırdığı için oldukça önem taşımaktadır. Kayışısın esneme payı eğer 1.5 santimden fazla ise mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.

araç bakımı yapmak
araç bakımı yapmak

Araç Bakımında Lastiklerin Önemi

Araç bakımınızı yaptırırken lastiklerin değişimine de oldukça önem vermeniz gerekmektedir. Çünkü yaz aylarında yollar oldukça sıcak olacağı için buna uygun yol tutuşu sağlayan lastikler kullanmanız gerekmektedir. Kıştan çıkan lastikler yıpranmış olacaktır. Bunlar ile yaz ayına girmeniz uygun olmayacaktır. Asfaltın yüksek sıcaklıklarda erimesinden dolayı kış lastiklerinin de bozulmasına sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir