Elmanın Faydaları

Hem besin değeri olarak hem de insan sağlığına yarar sağlayan meyvelerden birisi olan elma, tam bir mucizevi özelliklere sahiptir. Elma farklı renk ve tatlarda olan meyvelerden birisidir. Enerji deposu olan elmanın birinci faydası, insanları tüm hastalıklardan korumasıdır. Elma özellikle kalp ve damar hastalığına karşı önemli bir antioksidandır. Elma diyet yapmak isteyen insanlar için mükemmel bir diyet menüsüdür.

elma
elma

Elma son yıllar kanserden, kolesterole kadar birçok hastalığın gerek riskini azaltır. Bin bir deva olan elmanın dördüncü faydası öğle yemeğinden önce yendiğinde ya da kabuğuyla pişirildiğinde bağırsakları çalıştırır, yumuşatır, kabızlığı önler. Elmanın bilinen beşinci faydası ise en önemli iç organlarından birisi olan dalağın kan yapmasını sağlamasıdır.  Elma içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kalp Sağlığını Elma Yiyerek Koruyun

Nefesi rahatlatma konusunda son derece etkin olan elma, gasritten kaynaklanan yanmaları azaltır. Elmanın sekizinci faydası, sabah aç karna yendiğinde kanı temizler ve toksinleri atmayı sağlamasıdır.  Elma, ısırılarak  yenmesi durumunda diş etlerini temizlediği gibi, diş etlerinin de güçlendirilmesini sağlar.

elmanın faydaları
elmanın faydaları

Elma yemenin onuncu faydası enerji verir ve kalbi korur. Yüksek tansiyona karşı koruyucu olan elmanın ekşi olanlarının tercih edilmesi durumunda mide bulantısı giderilmiş olur. Cilde parlaklıklı ve güzellik veren elma, baş ağrısına iyi geldiği gibi uykusuzluk problemini de çözer. Günlük bir elma tüketmek her anlamda insan sağlığına fayda sağlar. Onüçüncü faydası ise bağırsaklar bakteri oluşmasına engel olmasınıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir