Uzay hakkında az bilinenler

Uzay ve gökyüzü, her dönemde insanlar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almıştır. Uzay merakı birçok kişiye ilham kaynağı olmuştur. Gelişmiş ülkelerin şu an en temel çalışma alanları arasında uzay araştırmaları yer almaktadır. Uzay hakkında yapılan çalışmalar her yeni bilgiyi beraberinde getirerek hem bilgi edinmemize hem de bu konu hakkında daha fazla merak duygularımızın oluşmasına neden olmaktadır.

uzay hakkında az bilinenler

Uzay sonsuz bir boşluktur. Tanımının bile bu kadar merak uyandırması yapılan uzay çalışmalarından ne kadar farklı ve ilginç bilgilerin toplandığının adeta bir göstergesidir. Uzay içerisinde sayısız galaksi ve gezegen bulunduğundan elde edilen bilgiler kumsaldaki bir kum tanesi kadar görülebilir. Şimdi uzay meraklıları için uzay hakkında az bilinenler şeklinde derledik. İlk olarak uzaya bakan ilk kişinin kim olduğu konusuna değinilmesi gerekmektedir. Oldukça az kişi tarafından bilmekle beraber bir teleskop yardımı ile uzaya bakan ilk bilim inanı Galileo’dur. Uzay hakkında ikinci az bilinen bilgi ise uzayın her gün genişliyor olmasıdır. Sessizlik oldukça ürkütücü olarak görülür. Hiçbir ses kaynağının olmadığı mekânlar insanların ya da diğer tüm canlıların psikolojisi için oldukça tehlikelidir. Bu konuda uzayla ilgili şöyle bir bilgi verilebilir ki uzay da herhangi bir ses kaynağı ve doğal olarak bir ses yoktur. Yani uzay tamamen sessizdir.

Uzay hakkında diğer az bilinen bilgiler arasında uzaya ilk giden kadın astronot yatmaktadır. Uzaya giden ilk kadın Valentina Tereskhova’dır. Bu astronot 16 Haziran 1963 tarihinde Vostok 6 Uzay Gemisi ile uzaya çıkarak tarihe uzaya çıkan ilk kadın olarak adını yazdırmıştır.

Astronotlar ile ilgili az bilinen gerçekler

Astronotluk, her çocuğun ilk olmak istediği meslekler arasında yer almaktadır. Diğer meslek alanlarından tamamen farklı olması ilgi çekmenin yanı sıra küçüklerin hayali de olmaktadır. Şimdi astronotlar ile ilgili az bilinen bilgileri sizler uzay meraklıları için sıralayacağız. Bu bilgilere ilk olarak astronotların giydikleri kıyafetlerle başlamak gerekir. Bir astronot kıyafetinin pahalı olduğu herkes tarafından bilinmekle beraber fiyatı yaklaşık olarak 11 milyon dolardır. Uzaya çıkan astronotlar günlük en az iki saat egzersiz yapmalıdır. Aksi takdirde kas kütlelerinin %1’lik kısmını kaybedebilirler.

Astronot yemekleri

Uzay hakkında az bilinenler hakkında bir yazı okuyorsanız mutlaka astronot yiyeceklerini de bilmeniz gerekmektedir. Astronotlar normal şartlar altında günlerini geçirmediği için tükettikleri yiyecekleri de normalden farklı olmalıdır. Astronotlar, önce dondurulup daha sonra vakum odalarında kurutulmuş yiyecekler tüketirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir