Sonbahar Bahçe Bakımı

Bahçelerin güzel görünmesi için aslında her mevsim bakımının yapılması önemlidir. Kış aylarında en az bakıma ihtiyaç duyan bahçeler yaz ile beraberde sadece sulama ister. İlkbaharda yeşeren doğa ile beraber bakıma yer açılırken asıl sonbahar mevsimi bahçe için oldukça önemlidir. Sonbahar ile beraber bahçe bakımında detaylı işlemlere yer açmanız. Toprağı hareketlendirmeniz, budama işlemlerine yer açmanız, tohumların ekimi ve serin aylarda açan çiçekler için de düzenlemelerin yapılması gerekir.

Sonbahar ayında bahçe bakım işlemleri diğer mevsimlere göre fazla olsa da tüm diğer mevsimlerde bahçenizin güzel görünmesi ve bakımlı olması için bu uygulamalara yer açmanız önerilir.

Sonbaharda Bitki ve Tohum Ekimleri

Sonbahar ile beraber köklendirme ve tohumlarında toprak ile buluşturulması işlemine yer açılabiliyor. Birçok ağaç ve çiçekli bitkilerin köklendirilme işlemi sonbaharda gerçekleşir ve ilkbahar ile beraberde toprağa tutunma gerçekleşir.

Köklendirme işleminde yer alan çiçekler arasında yer alan güller dallarında buluna göz kısımlarından kesilerek toprağa ekilebilir. Bu sayesinde bahçenizde onlarca gül çeşidine yer vermenin avantajını elde edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra kış mevsiminde yeşermesini arzu ettiğiniz bitki ya da çiçeklerin tohumlarını da ekebilirsiniz. Bazı ilkbahar çiçek tohumları da sonbahar döneminde toprak ile buluşmak ister. Bu zamanı iyi değerlendirerek gerekli olan tüm bakım ve dikim işlemleriniz için bahçe planlamasını yapmanız da herhangi bir uygulamayı aksatmamanıza destek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir