Para Çocuklara Nasıl Tanıtılmalı?

Yokluk gören çocuklar, ileriki yaşlarında paraya karşı genellikle tutumlu olmaya eğiliminde oluyorlar. Uzmanlar bu durumun çocukların para ile tanıştıkları ilk dönemlerde, paranın ne şartlarda kazanıldığını tam olarak idrak edip etmemelerine bağlı geliştiğini söylüyor. Yani onların gelecekte savurgan bireyler olmamaları için ilk dönemlerde çalışmanın, para kazanmak için yapıldığı ve zor şartlarda elde edildiği bir şekilde izah edilmelidir.

çocuk ve para
çocuk ve para

Bazı ailelerde çocuklarla konuşulmaması gereken konular arasında yer alan para ile edinilecek alışkanlıkları çocuklara okul döneminden önce kazandırmak gerekiyor. Örneğin, para biriktirebilme konusunda az da olsa bir miktar parayı neyi alması gerektiğine karar vererek kullanmasını, arda kalanını biriktirmesini öğütleyebilirsiniz.

Çocuklara Paranın Nasıl Kazanıldığını Öğretin

Küçük yaşlardaki çocukların bahçe işleri ya da yoğun temizlik işleri gibi alanlarda emeğine karşılık para elde edebileceğini öğretin. Paranın nasıl kazanıldığını bilen çocuklar hem çalışma konusunda çekingen ya da özgüvensiz olmaz hem de tutumlu olmayı erken yaşta öğrenerek bunu ileriki yaşlarında kolayca benimser.

para
para

Parayı tanıyan ve belli bir yaşa gelmiş çocukların biriktirdikleri para ile almak istedikleri şeyleri listelemek ekonomik olarak plan yapmanın önemine dair fikirler edinmesine yardımcı olur. Yani aylık planlama içerisinde biriken paranın bir kısmı ile oyuncak ya da boya gibi istekler alınacak, bir kısmı ile sinema bileti alınacak ve kalanını da biriktirmeye devam edilecek gibi bir plan eğitici olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir