Oruç Tutacaklara Tavsiye: Kayısı Suyu İçin!

Ramazan ayı yaklaşırken bu kadar uzun süre aç kalarak nasıl oruç tutacağım telaşına kapıldıysanız, size harika bir önerimiz var. Sindirim bozukluklarından kurtulmak ve rahat rahat oruç tutabilmek için iftardan sonra kayısı suyu içmeyi ihmal etmeyin.

kayısı
kayısı

Sindirim Sistemini Düzenliyor

Kayısı ve kayısı suyu içerisinde çok sayıda vitamin ve mineral barındırıyor. Bu özelliği de tüketimlerinin insan vücudu üzerinde oldukça faydalı olmasına neden oluyor. Uzmanların görüşlerine bakılırsa kayısı yemek ve kayısı suyu içmek sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık ve şişkinlik gibi rahatsız edici durumların önüne geçme şansı tanıyor.

Saatlerce aç ve susuz kalan mide, bu durumdan olumsuz etkilenen bağırsaklar ramazan ayı boyunca kişinin kendisini kötü hissetmesine neden olur. Hatta bazen beslenme düzenindeki ve sindirim sistemindeki bu değişiklikler kişilerin psikolojik olarak kendisini kötü hissetmesine bile neden olabilir. Bu gibi problemler yaşamamak için iftardan yarım saat sonrasında kayısı suyu içmek ya da 5-6 adet kayısı yedikten sonra üzerine ılık su içmek öneriliyor.

kayısı suyu
kayısı suyu

Oruç tutan birçok kişi iftarda gereğinden fazla besin tüketebiliyor. Saatlerdir aç olmanın vermiş olduğu his ve bir süreliğine duyulan doymama hissi bir araya geldiğinde, mide kapasitesini aşan bir beslenme durumu söz konusu oluyor. Bu da hazımsızlığı beraberinde getirdiği için kabızlık gibi sorunlar baş gösteriyor. Kayısı suyu ise bu sorunlardan kurtulmak için en ideal seçenek olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir