Evde Kolayca Hazırlanan Peelingler

Cildin yenilenmesine yardımcı olan peeling temelde cildin üst tabakasından atılamamış olan ölü deri tabakasının uzaklaştırılmasında etkilidir. Gözeneklerin açılmasına, cildin esas renginin ortaya çıkmasına, kan dolaşımının artmasına yardımcı olduğu gibi kaliteli peelingler beraberinde cilde bakım da yapar.

cilt bakımı
cilt bakımı

Peeling yapılarının partiküllü olmasının sebebi bulaşık süngeri etkisi gibi ölü tabakanın yüzeyden ayrılmasını kolaylaştırmasıdır. Evde hazırlanan peelinglerde de kahve telvesi, tuz, şeker gibi içerikler bu partiküllerin yerini alır. Tuzun antiseptik oluşu cilt yüzeyindeki zararlı olabilecek bakterilerin giderilmesi için de etkili bir yoldur.

Peeling Tarifleriyle Cildinizi Tazeleyin

Fresh kokulardan hoşlananlar için vazgeçilmez olabilecek misket limonlu peelinginde, marketlerden kolayca bulunabilen hindistan cevizi yağından 1 fincan, yine aynı miktarda tuz ve 3 adet misket limonu bulunuyor. Benmari usulü hindistan cevizi yağıyla misket limonlarının kabuklarını ısıtmak ve yağı eritmek gerekiyor. Limon kabuklarının yağı ve aroması yağa karışsın diye bir müddet bekleyip sonra kabuklar çıkartılıyor tuzu ekleniyor.

cilt maskesi
cilt maskesi

Türk kahvesi ile peeling hazırlamak için herkesin evinde bulunabilen malzemeler yeterlidir. İster telvenin ister direkt olarak kahvenin kullanılabileceği tarifte cilt tipi kuru – normal arasında ise birkaç damla zeytinyağı eklenebilir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz içerisine zeytinyağı yerine limon suyu damlatabilirsiniz ancak limonun asidik olduğunu yaraları ya da hassas olan göz çevresini yakabileceğini unutmayın. Uygulama esnasında çok bastırmadan nazik hareketlerle uygulama yapın. Cilt tepkinize bağlı biraz daha bastırabilirsiniz ve çok yumuşak tertemiz bir yüze sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir