Migrenin Sebepleri Nelerdir?

Şiddetli baş ağrısı migrenin baş sebepleri arasında yer alır. Baş ağrısı ile birlikte kusma ve bulantılar da görülür. Işık ve kokuya karşı çok hassas olurlar. Basit ve klasik olarak ikiye ayrılır ve başın ya tek tarafında ya da çift tarafında ağrılar görülür. Ağrıların şiddetiyse kişiden kişiye göre değişir. Migren ağrıları atak şeklinde ortaya çıkar. Atakları artıran belli durumlar bulunur.

migren
migren

Migren Ataklarını Neler Artırır?

Az uyumak veya çok uyumak atakları tetikler. Uykusu düzenli olmayan kişilerde ataklar yaygın şekilde görülür. Stres çoğu hastalığa davetiye çıkardığı gibi migreni de aşırı şekilde tetikler. Stresli işlerde çalışan ya da yoğun sınav stresinde olan kişilerde belirir. Kişilerin gün içinde yanlış beslenme düzeni içinde olması da atakları tetikler. Öğünleri sık atlayan kişilerde ataklar çok yaygın şekilde belirir.

migren ağrısı
migren ağrısı

Alkol tüketen kişilerde migren atakları yaygın olup özellikle sabahları başlar. Kadınlarda dönem dönem hormonal değişiklikler vardır. Adet dönemi veya gebelik dönemlerinde migren atakları artar. Hormonal değişiklikler sonucunda migren özellikle kadınlarda daha sık görülür. Diyet yapmak, ekrana uzun süre bakmak dahi migreni tetikler. Kullanılan bazı ilaçlar da migreni olumsuz etkiler. Beslenme düzeniyle birlikte spor özellikle yapılmalı ve günde bir saat temiz havada yürünmeli. Migren ataklarını sık yaşayan kişilerin düzensiz hayatları olacağı gibi kendilerini her zaman stresli ve gergin hissederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir