Lisede Forma Zorunlu Mu?

İlköğretim kurumları ve orta öğretim kurumlarında okul forması tartışması her yıl tekrarlanmaktadır. Velilerin bir kısmı formanın okulda zorunlu olmasını isterken diğer bir kısmı ise okul formasının gereksiz olduğunu ve okula öğrencilerin sivil kıyafetlerle gelebilmesi gerektiğini savunmaktadır. Okul formaları ile ilgili tartışmalar okulların her yıl daha okullar başlamadan yaptıkları okul aile birliği toplantılarında veliler ile okul aile birliği başkanı arasında geçen bu toplantıdan çıkan karar ile okulda okul formasının zorunlu tutulup tutulmayacağı ile ilgili bir karar çıkmaktadır.

Okul formaları öğrencilerin üzerinde iken öğrencilerin hangi okula gittikleri ve hangi okulun öğrencisi oldukları ile ilgili kesin bilgi vermektedir. Bu da üzerinde okul forması olan öğrencilerin dışardaki hareketlerine de daha fazla dikkat etmesini sağlamaktadır. Kimi okullar bu konuya böyle bakarken kimi okullar ise hiç toplantı yapmadan okul formasını sene boyunca zorunlu tutmamaktadır. Velilerin itirazları veya talepleri sonucunda bu durum sene içerisinde de değişiklikler gösterebilmektedir. Çoğunluğun talebi sonucunda okul yönetimi okul formalarını zorunlu tutmaya hatta ve hatta okul formalarında değişikliğe gitmeye bile karar verebilmektedir.

Okul Forma Zorunluluğu İlkokul Ortaokul Ve Liselerde Aynı Mı?

İlkokullar, ortaokullar ve liselerde bu durum birbirinden farklı ilerlemektedir. Liselerde durum tamamen velilerin kararına bırakılırken ilkokul ve ortaokullarda kararı okul yönetimi vermektedir. Bu durumdan rahatsız olan aileler ve öğrenciler bulunmakta ve şikayet ve istekler doğrultusunda sene içerisinde okul formalarında düzenlemeye gidilebilmektedir. Liselerdeki velinin okul formasına karar verme durumu ise, yapılan okul aile birliği toplantısına katılımın ne kadar fazla olduğuna göre verimli hale gelmektedir. Okul aile birliği toplantısına ne kadar fazla veli katılırsa o eğitim öğretim yılı için alınan kararlar o kadar ortak olmaktadır.

Okul Formalarını Kim Seçmektedir?

Okul forması basmak isteyen okullar için okul formasının şeklide çok önemlidir. Okul formalarının modellerine liselerde yine veliler ve öğrenciler karar verirken ilkokul ve ortaokullarda biraz farklıdır. Okul formasının seçimi görevini ilkokul ve ortaokullarda okul yönetimi ve okul formasının basım ve dikimini yapacak olan firma karar vermektedir. Okul forma ücretleri de okul forma modeline göre değişiklik gösterdiğinden dolayı okul formalarının modelini seçme işini velilere vermek kararı daha doğru hale getirmektedir. Okul formalarının rengine, modeline ve uzun kollu mu yoksa kısa kollu mu olacağına okul yönetiminin gözetimi altında öğrenciler karar vermektedir.

Öğrenciler Okul Formasına Nasıl Bakıyor?

Okul formasının zorunlu olmasından rahatsız olmayan öğrencilerin olmasına rağmen okul formalarındaki zorunluluktan hoşlanmayan öğrencilerde bulunmaktadır. Okul forması konusunda okul öğrencileri de tıpkı veliler gibi ikiye bölünmektedir. Ancak çoğunlukta bulunan taraf genellikle okul formalarına sıcak bakmayan öğrencilerden oluşmaktadır. Okul öğrencileri bu şekilde olunca liselerde kararı öğrencilere bırakabilmektedir. Okul formasını isteyen alıp giyebilir isteyen sivil giyinebilir diyen okullar günümüzde çoğunluktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir