Faydalı Model Nedir?

Faydalı model, Türkiye ve Dünya çapında yenilik getirmiş olan buluşun, sanayiye uygulanabilir olması ile buluş sahibine 10 yıllık süre içerisinde devlet koruması veren bir belgedir. Verilen süre içerisinde buluşu üretme, pazarlama hakkına sahip olmaktadır. Faydalı model patent gibi inceleme kısmı bulunmamaktadır. Faydalı model daha kısa süre içerisinde ve daha az masraf ile alınmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarının tercih ettiği bir yöntemdir.

Faydalı Model Belgesi Nasıl Alınır?

Faydalı model alınarak koruma sağlanabilmesi için buluşun öncesinde başkaları tarafında yazılı ya da sözlü olarak açıklanmamış olması gerekmektedir. Kısaca yenilik özelliğini taşımalıdır. Buluş sanayiye uygulanabilir ve çoğaltılabilir özellikte olmalıdır. Faydalı model alamayacak konular arasında usuller ve sonucunda üretilen kimyasal maddeler faydalı model belgesi alamamaktadır. Patent ile aynı özellikleri taşımaktadır. Patentin verilmediği buluşlar faydalı model içinde geçerli olmaktadır.

Faydalı Model Belgesinin Özellikleri

Faydalı model belgesi alan kişi ürününü, buluşunu 10 yıllık korumaya alır ve belgeyi aldığına dair Resmi Bülten’de yayınlanma yapıldıktan sonra 3 yıl içerisinde kullanması ve kullandığını Türk Patent Enstitüsü’ne kanıtlaması gerekmektedir. Koruma süresince yıllık koruma ücretlerinin vade tarihinde ödenmesi gerekmektedir.

Patent hakkınızı bir başkasına devredebilirsiniz. Ayrıca lisans sözleşmesi yaparak kiralama da yapabilmektesiniz. Faydalı model sizin kendi mülkünüz olarak değerlendirilmektedir. Ürününüzü veraset yolu ile varislerinize bırakabilir, rehin olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde değişiklik yapmak istediğinizde Türk Patent Enstitüsü’ne bilgisini paylaşmanız zorunludur. Patent sicilinde yapılan değişiklikler kaydedilmelidir.

Faydalı model almış bir ürün ya da patent almış bir ürün kişinin kendi izni olmadan kullanılması söz konusu değildir. Aksi durumlarda yasal haklarınızı kullanabilmektesiniz. Marka tescili yaptırdığınız bir ürününüz de yasalarca korunmaktadır. Koruma süresince yapılacak herhangi bir tecavüz durumunda marka patenti olan ürününüz için maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir