Kardeş Kıskançlığını Doğru Çözümler

Bir süre boyunca ailesinin tek çocuğu olarak yaşamış olan çocuklar, yeni bir bebeğin aralarına katılması ile anne babasını, eşyalarını ve hayatını paylaşmak zorunda kalıyor. Öyle ki küçük ya da büyük fark etmez, çocuklar kendilerini kötü hissediyor ve bu durum da ortaya oldukça ciddi sorunlar çıkmasına neden oluyor. Bu tarz kötü durumların önüne geçilmesi adına ise dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar bulunmakta.

kardeş
kardeş

Çocuğa Suçluluk Duygusu Aşılamayın

Anneler ve babalar çoğu zaman bu konuyu çocukları ile konuşurken onları rahatlatmak yerine çok daha kaygılı bir hale getiriyorlar. Özellikle de 5 yaşından küçük olan çocuklar anne babalarının yaşadıkları endişeleri yüzlerinden okuyabiliyorlar. Çocuğun kardeşe zarar vereceğini düşünen anne babanın endişesini görmesi sonrasında çok daha fazla kaygı yaşayabiliyor. Dolayısıyla bu aşamada anne baba mutlaka sakin olmalıdır.

Çocuktaki Kıskançlık Duygusu Doğru Yönetilmeli

Kıskançlık son derece doğal bir duygudur. Yani anne baba bu duyguyu doğru yönettikleri takdirde süreç sorunsuzca yönetilmiş olacaktır. Kıskançlık duygusunun temelinde kaybetme korkusu yatmaktadır. Çocuğun anne babasının sevgisini kaybetmeyeceğini anlaması, temel olarak yapılacak şeylerden bir tanesidir. Bu aşamada kıskançlık kelimesini kullanmaktan kaçınmak gerekir.

kardeş kıskançlığı
kardeş kıskançlığı

Kıyaslama Yapmayın

Anne babaların yeni çocuk ile beraber yaptıkları en büyük yanlışlardan bir tanesi ise kıyaslama yapmaları. Onlar belki kötü niyetli olmuyorlar fakat yapılmakta olan kıyaslama çocukta olumsuz pekiştirmeye sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir