Gebelik Dönemindeki Sivilcelere Dikkat

Gebelik döneminde değişen hormonlar nedeniyle anne adaylarının vücutlarında bazı değişiklikler meydana gelir. Ergenlik döneminde sivilce problemi ile karşılaşmayan bayanlar, hamilelik döneminde sivilce sorunlarından yakınırlar. Hamilelik döneminde sivilce problemlerinden kurtulmak için daha dikkatli olmalı ve bilmediğiniz krem ya da losyonları kullanmamalısınız.

sivilce
sivilce

Hamilelikte Oluşan Sivilceler Nasıl Geçer

Gebeliğin ilk üç ayında sivilce problemleri ile daha sık karşılaşılır. Hamilelikte cilt daha hassas olduğu için alkol içeren kremler kesinlikle kullanmamaya özen göstermelisiniz. Kokusuz krem ve losyonları günde iki kere cildinize uygulayabilirsiniz. Gebelikte sivilce ilaçlarından ise kesinlikle uzak durmalısınız. Sivilce ilaçları içinde bulunan etkenler bebeğe zarar verebileceği için önerilmez.

Akne sorunu yaşayan anne adayları pamuklu giysiler giymeli ve yastık ile çarşaflarını düzenli şekilde değiştirmelidir. Terleten ve vücudu saran kıyafetlerden ise uzak durmalılar. Kızartma, cips, hazır işlenmiş gıdalardan da kaçınılması gerekir.

sivilce
sivilce

Doğal besinler ve sebze ağırlıklı beslenme ile sivilceleri içten de yok edebilirsiniz. Cildinizi gün içinde gül suyu ile temizleyebilir ve sivilcelerin kurumasını sağlayabilirsiniz. Maden suyu da sivilceleri kurutur.

Sivilce olan bölümleri yumuşak peelingler ile temizleyebilirsiniz. Yağlı kremlerden ise bir dönem kaçınmalısınız. Asitli içeceklerden, kahve ve çaydan uzak durmak da gerekir. Sivilce probleminiz varsa cildin yenilenmesi için düzenli olarak gün içinde 2,5 litre su içmelisiniz. Sivilce probleminiz ileri boyuttaysa mutlaka doktor kontrolünde bir tedavi uygulamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir