Boyun Ağrısının Temel Sebepleri Nelerdir?

Boyun bölgemiz, vücudumuz ile başımızı birleştiren ve vücudumuzda beynimize giden sinirlerin yer aldığı bölgedir. Başımızın hareket etmesini de sağlayan boyun bölgesinde pek çok farklı kas grubunun bir arada yer aldığı bir bölgedir. Boyundaki kasların bir şekilde zarar görmesi sonucunda ise ciddi boyun ağrıları ortaya çıkabilir.

Boyun ağrıları genellikle adalelerin yorgun düşmesi sonucunda ortaya çıkar. Ayrıca boyun bölgesini zorlayacak hareketler yapmak, ağır eşyaları boyun bölgesine yakın yerlerde taşımak da ağrıya yol açabilir.

boyun ağrıları
boyun ağrıları

Sağ kol ve sol kola orantısız bir şekilde yük bindirdiğiniz zamanda bu durum sonucunda boyun ağrıları yaşamaya başlayabilirsiniz.

Gün içerisinde telefon ile çok fazla konuşmak durumunda kalan kişilerde de boyun ağrıları ortaya çıkabilir. Günümüzde boyun ağrılarının en bilindik sebebi ise yanlış oturma biçimidir.

Boyun Egzersizine Karşı Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Özellikle masa başı çalışan kişilerin yanlış oturma pozisyonunda uzun saatler geçirmeleri günün sonunda ciddi boyun ağrıları yaşamalarına sebep olabilir.

boyun ağrısı
boyun ağrısı

Boyun egzersizleri yaptığınız zaman boyun ağrılarının ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Egzersizler boyun kaslarınızın daha güçlü ve dayanıklı hale gelmesini sağlar. Bölgedeki kan akışı egzersizler sayesinde hızlanır ve boynun hareket kabiliyetlerinde gözle görülür bir artış yaşanmaya başlanır.

Boyun sağlığınızı koruyabilmek için boyun egzersizlerini doktorunuzun belirlemesi gerekiyor. Kendi başınıza egzersiz programları üretir ve uygularsanız boynunuza ciddi ve kalıcı hasarlar da verebilme riskiniz mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir