Buji Tellerinde Ark Oluşumu Neden Olur?

Buji kabloları gevşek, paslanmış veya çatlamış durumdaysa buji kablolarında ark oluşur. Sonuç olarak metal parçaların temas noktaları arasında elektriksel kıvılcım ve ateşlemeye yol açarlar. Bu durum, aracınızın motorunun potansiyel tehlikede olduğu ve her an motor arızasına neden olabileceği anlamına gelir. Bobin teli gibi malzemelerde de aynı şekilde ilgili bileşenlere zarar verebilecek bir durum oluşabilir.

Buji ve ayrıca buji kabloları motorunuzu ve aracınızı iyi çalıştırmak için en önemli anahtar unsur olduğundan. Bu nedenle, her zaman bu kilit alanlara dikkat etmelisiniz.

Bu nedenle buji kablolarının ark yapmasını nasıl durduracağınızı bilmek gerekir. Böylece kablolarla ilgili bu sorunlardan kaçınabilir ve aracınızın motorunu çalışır durumda tutabilirsiniz.

Buji Kablolarının Ark Yapması Nasıl Önlenir?

Buji kablolarındaki ark oluşumunu durdurma tekniklerini bilmeden önce, iletken buji kablolarını çevreleyen bu ark oluşumunun nedenlerini belirlemeliyiz. Teknikleri iyi anlamanıza yardımcı olacaktır ve bundan sonra kısaca anlatacağız.

Buji Kablolarının Ark Yapmasının Nedeni

Teknik olarak, hem aşınmış hem de arızalı kablolarınız varsa, büyük olasılıkla buji kablolarında ark oluşacaktır. Bunun nedeni, esas olarak bu kusurlu kabloların, bobin ve çevresindeki iletken buji kabloları arasında iyi bir toprak bağlantısına sahip olmamasıdır.

Ateşleme bobininden üretilen voltajın motor bloğu topraklaması ile bağlantısı vardır. Bunun nedeni ise; bu voltaj bujiler aracılığıyla ateşleme bobinine geri dönmelidir. Ancak, kötü bir bobin toprak bağlantısı varsa, yolu bulamaz. Sorun tam olarak bu durumda ortaya çıkar.

Ayrıca, zayıf bir ateşleme bobininiz varsa, bu da tellerin arklanmasına neden olabilir. Bu zayıf bobin, buji boşluğunu atlamak amacıyla gereken voltajı temin etmekten sorumludur. Bu boşluk silindir sıkıştırma durumundadır. Bundan sonra bobin, buji kabloları aracılığıyla daha kolay bir topraklama yolu bulmak için daha düşük voltajlı bir kıvılcım üretmeye karar verir. Ancak kıvılcımlar buji boşluğunu atlayamadığı için ark oluşumuna neden olur.

Buji Kablolarının ark yapmaması için motorun ve kabloların rutin olarak kontrol edilmesi gerekir. Aynı zamanda tüm buji kabloları belirli aralıklarla değiştirilmelidir.

Bujin telinde ark oluşumunu anlattıktan sonra benzer bir konu olan bobin teli ile ilgili detaylara ulaşmak için şu linke gidebilirsiniz:  https://www.botem.com.tr/bobin-teli-nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir