Diş Macunu Nasıl Seçilmelidir?

Diş macunu, diş bakımı için en önemli gereçlerdendir. Plakların yok olmasını kolaylaştırmak amacıyla bazı diş macunlarına aşındırma etkisi yaratan maddeler eklenmektedir.Bu maddelerin çok az oranlarda olması ve tanecik boyutlarının çok küçük olması gerekir. Aksi halde diş minesi zarar görebilir.

Beyazlatıcı olduğunu ileri sürülen diş macunları kullanılmamalıdır. Bu macunlar uzun süre kullanıldığında diş minesi parlaklığını kaybeder.

İlaçlı diş macunlarının , başka hiç bir şeye gerek kalmayacak kadar iyi ve yeterli olduğunu düşünen kişi sayısı da epey fazladır. Bu görüşün yanlış olduğunu söylemek gerekir. Klorheksidinin dışında diş macunlarına katılarak diş etleri üzerinde olumlu ve tedavi edici etkisi olduğu öne sürülen maddelerin bu tür etkileri henüz bilimsel olarak yapılan araştırmalarda kanıtlanamamıştır.

diş macunu

Bazı diş macunlarında bulunan mik­rop öldürücü katkı maddelerinin plaklar üzerin­deki etkisi yeterli bir koruma sağlayamaz çünkü çok kısa süreli bir etki yaratır. Plak gelişimini önleyici etkisi bilimsel olarak ispatlanmış tek kimyasal bileşik olan klor­heksidin ise kısa süre ve kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Aksi taktirde tat almada geçici bir farklılığa ve ağız epitelinde pullanmaya yol açabilir.

Flüorlu diş macunlan da ilaçlı diş macunlan grubundan bulunur. Birçok deneylerle yapılan araştırmanın ispatladığı gibi flü­orlu diş macunlarının düzenli kullanımı diş çürüklerini %15-%40 oranında azaltmaktadır. Bu sonuçlara bakarak flüorlu diş macunlarının etkili bir koruma sağladı­ğını açıkça ortaya koymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir