Hangi Balık Türü Ne Fayda Sağlıyor?

İnsanlar aylık olarak en az 1 kez mevsime uygun olan balık tüketimi yapmalıdır. Balık tüketiminde esas olan taze olan balık tüketimini yapmaktır. Uzmanlar balık tüketimin insan sağlığına sayısız faydası olduğunu ifade etmekteler. Balık doymamış yağ asidi içerdiği için vücuttaki iltihabı da azaltır. Balıktaki yararlı besin öğesi Omega 3 yağ asididir.

Mümkün olduğu sürece haftalık en az 2 defa balık tüketilmelidir. Omega 3 yönünden zengin olan balıklar, kalp hastalıklarının korunmasın konusunda çok önemlidir. Omega 3 yönünden zengin olan birçok balık türü vardır. Bu balıklar içinde somon, göl alabalığı, ringa, sardalye ve ton balığı gibi yağlı balıklardır,  diğer çoğu balık türü ve deniz ürünü az miktarda Omega 3 içerir.

Hangi Balıklardan Uzak Durulmalıdır

Balık içinde civa taşıyan bazı balıklar vardır. Özellikle köpek balığı, kiremit balığı, kılıç balığı ve kral uskumru yüksek seviyede civa içerir.

Bundan dolayı bu tip özelliklere sahip balıkların tüketiminden mümkün mertebe kaçınmak gerekir. Balık tüketiminin insanlara sağladığı faydalardan birisi de akciğerlere sağladığı faydadır. Akciğerin sağlıklı ve güçlü olması için mutlak olarak balık tüketmek gerekir. Yemek dolaşımını artıran balık, damarları temizlediği gibi, akciğer kanserine karşı da çok etkili koruyucudur. Balık tüketimini yağda veya fırında yaparak koruyucu insan sağlığına olan etkiyi artırabilir daha sağlıklı bir yaşam yaşamaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir