Güneş Işığı Neden Cildi Koyulaştırırken Saçları Açar?

Hepimiz uzun süre güneşe maruz kalmanın etkilerini yaşadık. İster solaryumda uzanıyor ister kumsalda güneşleniyor olun, yoğun UV ışınlarına maruz kaldığında cildimiz koyulaşır. İlginç bir şekilde, saçımızda tam tersi bir etki söz konusu. Hangi süreç güneş ışığının cildimizi koyulaştırmasına ve buna karşın saçlarımızı açmasına neden olur?

Melamin Üretimi

Güneşten veya solaryumdan gelen UV ışınları cildinizde melanin üretimini tetikleyecektir. Melanin, zararlı ultraviyole ışınlarını filtrelemeye yardımcı olan kahverengimsi siyah pigmenttir. Daha fazla melanin üretimi, cildinizin Güneş’in tehlikeli ışınlarının etkilerini en aza indirmeye ve savaşmaya yardımcı olan bir tepkisidir.

Birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilen nispeten hızlı bir yanıttır. Daha açık tenli insanlarda tepkiyi görmek daha zordur, ancak daha koyu tenli insanlarda daha belirgindir.

Cilt hücrelerimizin yoğun UV radyasyonuna ikinci (ve daha yavaş) tepkisine ‘gecikmeli bronzlaşma’ denir. Adından da anlaşılacağı gibi, çok daha yavaş bir süreçtir. Reaksiyon için bilimsel terime melanogenez denir.

Melanogenez

Melanogenez, hücrelerin melanin pigmenti üretimini hızlandırdığı süreçtir. Daha fazla genel melanosit yaratmaya ek olarak, sorumlu genler çok daha koyu versiyonlar üretiyor. Cildinizde daha fazla melanosit maruz kaldığında, cildiniz daha koyu hale gelir ve sonuç olarak bronzlaşırsınız.

Güneş Işığı Saçları Neden Açar?

Saçınız kendi başına melanin üretemez, bu nedenle folikülden ayrıldığında aşağı yukarı hareketsiz olarak çalışmaya devam eder. Saç boyası veya güneş ışığı gibi bir dış kuvvet etki edene kadar hareketsiz kalır. Saçınız uzun süre yoğun güneş ışığına maruz kaldığında, UV ışınları melanin moleküllerini daha basit, çok daha az renkli bileşiklere ayırdığı için saçlarınız daha da açılır.

Bununla birlikte güneş ışığının saçları neden açtığı tam olarak bilinememektedir. Bir araştırma hem ciltte hem de saçtaki melaninin diğer dokuları korumak için üretildiği ve buna karşın ciltte ve saçta renk değişimleri olduğunu ortaya koymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir