Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır

Bilinç ve farkındalık arttıkça insanlar sağlıklı beslenme noktasında da değişim ve dönüşüm yaşamaktalar. Şekerin, tuzun ve unun beslenme programından çıkarılması gibi radikal kararlar alınırken bitki çaylarına da yönelim artmaktadır.

Bitki Çayı Nedir?

Bitki çayı, ya da diğer adı ile bitkisel çaylar otların, bitkilerin, veya diğer bitki materyallerinin sıcak suda infüzyonundan veya kaynatılmasından elde edilen içeceklerdir.
Çoğunlukla kafein içermeyen bu çaylar sıcak ya da soğuk olarak tüketilir. Düzenli olarak tüketildiğinde bitki çayları bazı rahatsızlıkların tedavisini hızlandırabilir. En fazla bilinen ve tüketilen bitki çayları ıhlamur, papatya, melisa, yeşil çay, tarçın, nane, elma gibi çaylardır.

Bitki Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bitki çaylarını hazırlamak için en doğru yöntem kaliteli içme suyunu önce kaynatmak. Kaynayan suyu cam, seramik, porselen gibi bir kupa ya da demlik gibi kaba boşaltmaktır. 15-30 saniye kaynar suyun dinlenmesini sağladıktan sonra hazırlayacağınız bitkiyi bir tutam alarak sıcak suyunuzun içine koyarak bir kapakla da kapatarak dinlendirmektir. Yaklaşık 3- 10 dakika arasında dinlenen bitki çayınızı süzerek içebilirsiniz.
Bitki çayınızı sade içmeniz en doğru tercih olacaktır. Ancak arzu ederseniz limon ilave edebilir ya da bal ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen doğada kendiliğinden yetişen ve orman meyveleri arasında en çok bilinen ve sevilerek tüketilen  çeşididir. Böğürtlen gülgiller ailesine mensup, dikenli çalılıklar şeklinde yetişen yabani bir bitkidir.

Böğürtlenin hem meyvesi hem de yaprakları birçok şifalı etkisi nedeniyle tıbbi bitki olarak kullanılmaktadır.

Böğürtlen bitkisi B1, B2, B3, C,B6 E, K vitaminleri ve aynı zamanda magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller içerir.

Böğürtlen son derece besleyici ve şifalı bir bitkidir. Böğürtlen çayı düzenli biçimde tüketildiğinde kemikleri güçlendirir, hafızayı kuvvetlendirici etkisi de vardır. Göz sağlığı için faydalıdır ve cildi güzelleştirici etkisi bulunmaktadır.

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır?

Böğürtlen çayını üç şekilde hazırlamak mümkündür:
– Marketlerde hazır paketlenmiş olarak satılan böğürtlen çayının hazırlanmasında önce kaynayan sıcak suyu cam bardağa dökün, yaklaşık 10 saniye kadar bekleyin ve poşet böğürtlen çayınızı sıcak suya ilave edin. Demlenirken bardağın üstünü cam bir kapak ile kapatın. Bu şekilde 3-5 dakika demlenen çayınızı keyifle tüketebilirsiniz.
– Böğürtlen bitkisinin kendisinden çay demlerken de aynı yolu izlemeniz yeterli olacaktır. Ancak ölçü olarak bir fincan için bir tatlı kaşığı bitki hesaplamanız gerekecektir. Demlenme süresini de 6-10 dk olarak dikkate almalısınız.
– Taze böğürtlenden de çay demlemek mümkündür. Bir fincan kaynamış suda 5-6 adet böğürtleni demleyip süzerek tüketmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir