Açlık Krizini Önlemenin Yolları 

Özellikle de diyet yapılmaya başlandığı zaman kendini gösteren açlık krizleri esnasında eğer ki doğru adımlar atılmazsa kilo vermek yerine kilo alınmaya başlanmış olacaktır. Oldukça şiddetli bir şekilde hissedilen açlık hissine sahte açlık denilmektedir. Bunu tanımak, kontrol altına almayı da kolaylaştırmış olacaktır.

açlık
açlık

Yiyecekleri Yemeden Önce İnceleyin

Pek çok kişi hazır olarak satılan yiyecekleri alarak hızlıca bunları tüketmeyi tercih ediyorlar. Ambalajlı gıdada işlenmiş ürünler çok fazla kullanılmaktadır. Şişmanlatıcı özelliğe sahip ve kolesterol oranını yükselten yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Metabolizmanın sorunsuz şekilde çalışabilmesi adına şekerli yiyeceklere ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak şekerli yiyecekler yalnızca kilo alımına sebep olmaz, aynı zamanda çok daha fazla ve çabuk şekilde acıkmaya neden olur. Şekerli yiyeceklerin yanı sıra kanda hızlı bir şekilde şekere dönüşebilecek olan karbonhidratlı yiyecekler de yine vücutta aynı etkiyi yapacaktır. Dolayısıyla mümkün olduğu kadar şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

diyet hataları
diyet hataları

Uykusuzluk da açlık krizinin kendini göstermesine sebep olan durumlarda bir tanesi. Çünkü uykusuzluk çeken bir vücutta enerji açığı ortaya çıkar. Bunun sonucunda da enerji açığının en iyi şekilde dengelenmesi adına çok daha fazla yemek yenmek istenir. Kahve ya da bisküvi ile açlıklarını gidereceklerini düşünüyorlar fakat daha fazla acıkıyorlar. Böylesi durumların önüne geçilmesi adına mümkün olduğu kadar günlük uykunun alınması gerekmekte. Ayrıca acıkıldığı zaman da şeker içermeyen gıdalar tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir