Vegan Diyeti Ne Demek?

Vegan diyeti son zamanlarda, kilo vermek isteyen kişiler tarafından sıkça sorulan ve merak edilen bir diyettir. Daha çok bir hayat felsefesi olan veganlık, düşük kalorili ve sağlıklı diyet listeleriyle kilo vermek isteyenlerin de ilgi odağı olmuş durumda. Peki nedir veganlık ve vegan diyeti?

Veganlık Nedir?

Veganlık kavramı, hayvan eti tüketmeyen vejeteryanlarin daha da ileri giderek hem hayvan eti hem de hayvansal hiç bir gıdayı tüketmeyen kişilerin savunduğu bir fikirdir. Hayvanların, süt, yumurta, bal gibi besinleri sadece ve sadece kendi nesillerini sürdürmek ve yavrularını beslemek için ürettiğini söylerler. Bu yüzden bu tür hayvansal besinleri insanların tüketmesine tamamen karşı çıkarlar. Ayrıca bunun sağlık açısından da gerekli olduğunu ve bu gıdaların insan ömrünü kısalttığını da bilimsel bir şekilde ortaya koyarlar. Vegan diyeti ise tam olarak bu kurallara uyularak yapılan, her türlü hayvansal gıdayı yasaklayan bir diyet türüdür. Veganların büyük bir mücadeleyle savunduğu tezleri tamamen reddeden pek çok antitez de sunulmuştur. Özellikle gelişim çağında et ve diğer tüm hayvansal gıdalara insanların ihtiyaç duyacağı söylenir. Bu yüzden vegan diyetini gelişim çağını tamamlamamış bireylerin yapmamasını tavsiye ederler.

Vegan Diyetiyle Kilo Vermek Mümkün Mü?

Veganların beslenme düzenleri oldukça düşük kalorili ve bitkisel olduğu için kilo vermeye çok fayda sağladığı aşikardır. Vücudun ihtiyacı olan ve hayvansal gıdalarda bulunan vitaminlerin alınamadığı durumlarda devreye baklagiller, tahıllar, sert kabuklu yemişler, meyve ve sebzeler  girmektedir. Bunların yeterli ve düzenli alınması vücutta bir sağlıksızlığa yol açmaz. Vegan diyetini yaparken bir diyetisyenden yardım almak ve onu vereceği listeye uymak bu süreçte vücut direncini ayakta tutarak yola devam etmeyi kolaylaştırabilir. Tüketmenin yasak olmadığı besinleri dengeli şekilde bir araya getirerek yapılan yemekler düşük kaloriyle uzun süreli tokluk sağlayacağı için kilo vermede oldukça başarılı olunacaktır. Bu besinlerde ayrıca yüksek lif oranı olduğu için sindirimi kolaydır ve hazımsızlık problemlerini de ortadan kaldıracaktır. Ancak bu diyeti yağarken içinde hayvansal gıda bulunmayan ama insan sağlığını olumsuz etkileyen pek çok ürünün de var olduğu, diyeti yağarken onlardan da uzak durulması gerektiği asla unutulmamalıdır. Özellikle ambalajlı hazır ürünler hem yüksek kalorili hem de sağlıksızdır.

Vegan Diyeti Besin Yetersizliğine Yol Açar Mı?

Bu durum tamamen hazırlanan yemeklerin dengesine, tüketilen besinlerin besin değerinin hesaplanmasına bağlı olacaktır. Bunun için de bir beslenme uzmanından, diyetisyenden veya doktordan yardım almak oldukça önemlidir. Dikkatli ve dengeli yapılan bu beslenme sisteminde besin yetersizliğine bağlı sorunlar oluşmasa da balık ve deniz ürünlerinde bulunan ve sağlığımız için olmazsa olmaz vitaminlerden biri olan B12 vitamini eksikliği oluşabilir. Bunun için de yine yardımına başvurduğumuz uzman tarafından ek olarak B12 desteği sağlanabilir. Ayrıca vegan diyetinde yenmesinde sakınca olmayan deniz yosunu da içerisinde bir miktar B12 barındırdığından sofralarda sık sık bulundurmakta fayda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir