Beyaz Mutfak Nasıl Dekore Edilir?

Uzun yıllar mutfaklarda ahşabın farklı renkleri kullanıldı. Bu renkler doğal bir görünüm için uygun olsa da kahverengi tonları zamanla ruh karartıcı bir hal almıştı. O ağır havadan kurtulmak için olsa gerek, modern mutfaklarda bambaşka bir anlayışla dekorasyon fikirleri üretilerek her renkte farklı modeller kullanılır oldu. Son yıllarda mutfak dekorasyonunda en çok kullanılan renklerin başında beyaz geliyor.

beyaz mutfak

Beyazın temiz ve huzur verici havası mutfakları yemek ve sohbetle birlikte uzun saatler geçirilebilecek ferah mekanlar haline getiriyor.

Beyazın Mutfaklara Katkıları

Mutfaklarda beyazın çok tercih edilme sebepleri şunlardır;

– Beyaz renk, kullanıldığı mekanları hem olduğundan daha geniş hem de yüksek gösterir. Bu nedenle dar mutfaklarda ya da tavanın alçak olduğu mekanlarda tercih edilmesi  yerinde bir karar olmaktadır.
-Beyaz bir mutfak, boş bir tablo gibi kullanıcılarına sınırsız dokunuş yapma imkanı verir. Başka renklerle birlikte kombini kolaydır. Tezgahta, duvarlarda ya da dolaplarda yer yer kullanılan başka renkler kendini daha çok gösterir. Perdelerde, halıda, tablolarda, aksesuarlarda hatta mutfak eşyalarında kullanılan renkler kişiye özel bir tasarım görüntüsü verir. Mutfak tezgahına bırakılacak bir tuzluk ya da açık rafa konacak bir tencere dahi olduğundan çok daha fazla kişilik sahibi görünür.
-Parlak bir beyazla modern bir hava oluşturulurken daha soft ve mat bir beyazla klasik mutfaklar ortaya çıkacaktır. Yani her tarza uygun mutfak oluşturulabilir bu renkle.
– Beyaz, temizliğin ve saflığın rengidir. En küçük bir lekeyi ve kiri rahatlıkla ortaya koyar. Mutfakların da olmazsa olmazı temizliktir. İşte aranan o temizlik, beyaz mutfaklarda kolayca sağlanabilir ve bakan gözlere hissettirilir.

Beyazla Birlikte Hangi Renkler Kullanılabilir?

Aslında mutfakta beyazı tek başına hakim kılmak da mümkündür. Sadeliğin ve minimalist hayat anlayışının huzuru ve rahatlığı bu şekilde ortaya konabilir.

Diğer taraftan ikinci ya da üçüncü bir renkle birlikte kullanılarak dekore edilen mutfaklar da sık sık görülmektedir. Mesela tezgahın ya da birkaç dolap kapağının siyah olması, siyah beyazın zıtlıktan doğan ezeli uyumunu mekana katabilir.

Ya da rengarenk bir tablo ile dört mevsimin tüm renkleri mutfağa getirilebilir. Veya halıda, perdede bu renklilik sağlanabilir.

Ahşap ya da ahşap bir masa ile ya da ahşap sandalyelerle naturellik sağlanabilir. Sandalyelerin farklı renklerde olduğu tasarımlar da gayet hoştur.

Kırmızı, turuncu, sarı gibi alıcı renkler beyazın yanında tam anlamıyla patlayacak, kendini gösterecektir. Bir rafta duran kırmızı bir çaydanlık ya da tezgahtaki yine kırmızı bir kahve makinesi varlığını mutlaka hissettirecektir.

Mavi ve yeşil renkler de beyazın verdiği huzurla uyum sağlayacak, gökyüzünü, denizi, ormanları taşıyacaktır mutfağa. Böylece tabiatın kokusu yemeklerin iştah açıcı kokusuna karışacaktır adeta.

Tüm seçimler farklı bir hava getirecekse beyaz mutfaklardaki tek sınır kullanıcısının zevki ve hayalleri demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir