Silinen Dosyaların Geri Getirilmesi

Teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesi ile bilgisayar kullanıcılığında pek çok kolaylıklar sunulmakta ve istenmeyen zamanlarda dosyalar silinmektedir.

Silinen dosyalar nasıl geri getirilir? Genel olarak bilgisayar kullanıcıların çok sık başına gelen dosyaların aniden silinmesi sorununa en doğru çözümlerin elde edileceği yöntemlerin araştırmaları yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonrasında etkili çözümler ile silinen dosyaların geri getirilmesi mümkün olmaktadır.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaların Getirilmesi

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile her alanda insanlar tüm işlerini bilgisayar üzerinden yapmaktadır. Üzerinde çalışılan belge ya da sunumun yanlışlıkla silinmesi her zaman mümkün olmakta ve geri getirilmesi için çok fazla çaba harcanmaktadır. Genellikle bilgisayarın delete tuşuna basılması ya da sağ klikle yeniden adlandır yapılması sırasında sil tuşuna basılma işlemi hemen hemen herkesin başına gelen büyük bir sorundur. Belge ya da fotoğrafların geri dönüşüm kutusuna yollanması halinde geri döndürmek silmek kadar kolay bir işlem olmaktadır. Geri dönüşüm kutusuna giriş yapılmalı ve silinen dosyanın üzerine sağ klik yapılmalıdır. Ardından ekrana gelen sekmelerden geri yükle seçeneği seçilmelidir. Dosya hangi klasörden silinmiş ise yeniden aynı klasöre geri yüklenecektir. Bu sayede silinen dosyaları geri getirme işlemi hiçbir program kullanılmadan çok daha basit bir şekilde yapılmış olacaktır.

Silinen Dosyaların Yedekten Geri Yüklenmesi

Windows sistemin yedekleme özelliği kullanılması halinde silinen ya da kayıp dosyalara erişim sağlanması mümkün olmaktadır. Silinen dosyaların yedekten geri yükleme işlemleri;

  • Yedekten geri yükleme yapabilmek için başlangıç düğmesine tıklanmalı,
  • Denetim masası, yedekleme ile geri yükleme, sistem ve bakım sekmelerinin sırası ile ilerlenmeli,
  • Dosyalarımı geri yükle seçeneğinin seçilmesinden sonra ekrana kişinin yönlendirilmesini sağlayan aşamalar gelecektir. Bu aşamaların sonrasında silinen ya da kayıp olan verilerin güvenli bir şekilde ulaşılacaktır.

Geri dönüşüm kutusu boşaltılmış olsa bile silinen dosyaları geri getirme programı ile verileri kurtarmak çok yüksektir. Fakat silme işlemi gerçekleştikten sonra bilgisayarda her hangi bir işlem yapılamaz. MacOS işletim sistemleri geri kutusunda verilerin silinmesinde dahi veriler sabit diskte kalmaya devam etmektedir. Kalıcı olarak silinmeyen dosyalar kurtarılması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir