Bilgisayar Hızlandırma ve FPS Yükseltme İşlemi

Bilgisayarlarınızın donmasını ya da yavaş çalışmasını engellemek amacıyla çeşitli yöntemler sayesinde bilgisayar hızlandırma işlemi uygulayabilirsiniz.

Bilgisayar hızlandırma işlemi özellikle son zamanlarda neredeyse tüm işlerin dijital ortamda bilgisayarlar aracılığıyla yapılabilmesinin ardından oldukça önemli bir nokta olmuştur. Çeşitli sebeplerden bilgisayarlar bazen tam performanslarını sergileyememektedirler. Ancak bu bilgisayarın kullanıcısı için pek de hoş bir durum değildir. Bu sebeple çeşitli yöntemlerle bilgisayarın hızlandırılması sağlanmaktadır. Bilgisayar nasıl hızlandırılır? Bilgisayarın işlemci, RAM ve ekran kartı performansını ölçen birime FPS sistemidir. Daha genel bir tanım olarak saniyede ekrana aktarılan kare olarak da adlandırılabilir. FPS hızınızı yükseltmek daha iyi bir kare hızına ulaşmanızı da sağlayacaktır.

Bilgisayar Hızını Arttırmak

Bilgisayarınızın eski performansına erişmesi için deneyebileceğiniz yollar mevcuttur. Fazla yükleme yapmak ya da aynı anda birkaç dosyayı çalıştırmak bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olacak etkenlerdendir. Bunu engelleyebilmek adına kolay ve pratik çözümler bulunmaktadır.

Depolama

Depolama alanları bilgisayarın yavaşlamasının neredeyse en büyük etkenlerinden biridir. Bunu engellemek amacıyla bilgisayarlarda akıllı depolama sistemi bulunmaktadır. Akıllı depolama sistemini aktif hale getirerek hem depolama için daha fazla yer elde edebilirsiniz hem de bilgisayarınızı bu iş yükünden kurtarabilirsiniz.

Güç ve Uyku

Güç ve uyku modunun yüksek performans olarak ayarlanması da bilgisayarın işletim sistemini kuvvetlendirmek için uygulayacağınız yöntemlerden biridir.

Bildirim Ayarları

Bilgisayarı açtığınız andan itibaren çeşitli uygulamalardan ve oyunlardan bildirim yağmaya başlar. Bildirimlerin açık olması ise arka planda çok fazla RAM kullanılmasına sebep olur. Bu sebeple eğer bilgisayarınızda bildirim ayalarınızı açık tutmazsanız bilgisayarınızın performansını yükseltebilirsiniz.

Etkinlik Geçmişi

Etkinlik geçmişi bilgisayarda hangi programlarda en son hangi değişikliği yapıldığının raporlamasının kaydedilmesidir. Kimileri için faydalı olan bu uygulama ise sürekli raporlama yaptığından yine RAM kullanımının artmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple Ram kullanımını azaltmak ve bilgisayarın performansını yükseltmek için etkinlik geçmişi sekmesindeki bütün ayarları kapatabilirsiniz.

Bilgisayarınızın hız kaybetmesinin en etkili ve temel sebebi arka planda çalışan uygulamalardır. Bu sebeple bu uygulamaları engellemek FPS hızı arttırmak için faydalı bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir