Psikolojinizi Altüst Edecek 5 Psikolojik Film

Identify (Kimlik): Çocuklukta yaşadığı bir travma sonucu kişilik problemleri yaşayan bir adamı anlatıyor. Çoklu kişilik problemi yaşayan bu adamın kişilikleri arası mücadelesi ve kişiliklerinin birbirini fark etmesiyle oluşan iç çatışmada sağ kalan kişi adamın kendi çocukluğu oluyor.

otomatik portakal
otomatik portakal

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal): Yazarı Anthony Burgess olan aynı isimli kitabın film uyarlamasıdır. Stanley Kubrick’in yönetmenliğinde izleyiciye sunulan bir başyapıt. Filmde kötülüğün doğasını merak edip, saygısızca herkese kötülük yapan Alex’in sonrasında suçlarıyla nasıl baş başa kaldığını ve ona uygulanan insanlık dışı terapi sonucunda Alex’i iyiliğe şartlandıran insanların kötülük dolu zihniyetlerini gözler önüne seriyor. İyiliği ve kötülüğü insan zihninde adeta yeniden yaratıyor.

Eraserhead
Eraserhead

Eraserhead (Silgikafa): Usta yönetmen David Lynch’in sembolist ve insan beyniyle adeta oynayan filmi. Film boyunca büyük makinelerle savaşan, yeşili ve doğayı mahvetmiş insanın rahatsız edici hayatını anlatıyor. Lynch, insanın zayıflıklarını, hayatta asla var olduğunu hissedemeyen, öz güven problemleriyle dolu bireyin iç dünyasını rüya ve gerçek arasında bir arafta bize sunuyor.

blue
blue

Blue Velvet (Mavi Kadife): Yine bir David Lynch filmidir. Bu filmde Amerikan rüyasının sahteliğine vurgu yaparken, aynı zamanda oedipus kompleksine sahip bir bireyin dürtülerini bütün zayıflığıyla gözler önüne seriyor. Film içerisinde bireyin kendini kanıtlama çabası ve insanların onu kabul etmesi için neler yapabileceğini görüyoruz.

dogville
dogville

Dogville: Lars Von Trier’in yönetmenliğini yaptığı film. Film tebeşirle sahneye çizilen Dogville kasabasında geçiyor. İnsanların birbirini tanıdığı, birbirine sürekli yardım ettiği, dünya ile iletişiminin çok sınırlı olduğu bu küçük kasabaya yeni birisi katılıyor. Sonrasında bu kasabada herkesin bir sırrının olduğu, çıkarları için insanlara neler yapabilecekleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Tebeşirle çizilen ve gerçek olmadığı sürekli görsel olarak vurgulanan bir film olsa bile Dogville kasabasının bütün sakinlerinin içimizde bir yerlerde gerçekten var olduğuna eminiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir