Prematüre Bebek Riskini Azaltmak için Ne Yapabilirsiniz?

Prematüre bebek, 37 haftadan önce çok erken doğmuş olan bebektir. Prematüre bebeklerin sağlık sorunları çok fazla olabilir ve daha sonra doğan bebeklerden uzunca bir süre hastanede kalmanız gerekebilir. Ayrıca, tüm hayatlarını etkileyebilecek kalıcı sağlık sorunları yaşayabilirler.
Herhangi bir risk faktörü olmayan birçok kadının da prematüre bebeği olacağı doğru olsa da, size olan şansını azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. İşte önerilerimiz…

gebelik
gebelik

Prematüre Bebek Riskini Önlemek için Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

1-) Hamile kalmayı planladığınızda doğum öncesi bakıma başlayın, zamanında, dengeli beslenmenize dikkat edin. Ayrıca kendinizi iyi hissetseniz de hissetmeseniz de mutlaka her doktor randevunuza gidin.
2-) Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın, hamile kalmadan en az 6 ay önce kesmek en iyisidir. Alkol için de aynı şeyler geçerli.
3-) Sağlık uzmanınız tarafından reçete edilmemiş uyuşturucu, bitkisel ilaçlar veya takviyeleri kullanıyorsanız bunları kullanmayı bırakın. Aldığınız reçeteli ilaçlar hakkında sağlık uzmanınızla görüşün.

gebelik sorunları
gebelik sorunları

4-) Stres altında iseniz azaltmaya çalışın. Arkadaşlarınız ve ailenizden yardım isteyin. Bol bol dinlenin ve hafif egzersiz, müzik dinlemek gibi rahatlatıcı aktiviteler yapın.
5-) Kötü giden bir ilişki içindeyseniz, hamilelik sırasında suiistimal sıklıkla daha da kötüleşir. Kendinizi ve bebeğinizi korumak için yapmanız gerekenleri yapın.
6-) İdrar yaparken yanma veya ağrı hissederseniz, enfeksiyonunuz olabilir. Sağlık uzmanınızı arayın.
7-) Erken doğum eylemi belirtilerini ve bunlardan herhangi birine sahipseniz ne yapacağınızı bilin. Doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir