Mayalı Maskeler ile Cilt Bakımı

Maya canlı bir yapıya sahip olduğu için cilde bakım yaparken klasik bakım ürünlerinden farklı olarak tedavi etme özellikleri de bulunabilecek en iyi maskelerdendir. Mayanın içerdiği B grubu vitaminleri vücudun yenilenmesine yardımcı olduğu için cilt içinde düzenli kullanımda benzer etkiler oluşturur. Farklı vitamin ve mineraller içerdiğinden çok etkilidir.

cilt
cilt

Tariflerin hepsinde benzer bir durum var. Cilt yüzeyine uyguladıktan sonra kuruması beklenerek ılık su ile yavaş yavaş, masaj yapılarak yıkanmalıdır. Maske kuruma sürecindeyken cilt yüzeyinin arınmasına ve canlanmasına yardımcı olur.

Evde Hazırlanabilecek Mayalı Cilt Maskeleri

Ballı maske için, 1’er tatlı kaşığı bal ile yaş maya ve yemek kaşığı oda sıcaklığında sütün karıştırılması yeterlidir. Yüzün yanı sıra, el ve boyun çevresine de uygulanabilir. Yoğurtlu maske için 1’e 1 oranda yoğurt ve yaş mayanın karıştırılması gerekir. Aynı tarif süt ile de yapılabilir. Aşırı işlemden kaçınanlar ve yalnızca denemek isteyenler için de sade maya ile maske hazırlanabilir. 2 çorba kaşığı yaş mayanın içerisine 1 çorba kaşığı ılık su ile mayalar aktifleştirilir ve sonra uygulama yapılabilir.

cilt bakımı
cilt bakımı

Limonlu tarif için 1 tatlı kaşığı taze limon suyuna, 1 yemek kaşığı maya eklenmelidir. Limon içerdiği asitlerin tahrip etme yeteneklerinden ötürü içinde bulunduğu her türlü maske ve kürün güneşe çıkılmasını engellemesiyle bilinir. Dolayısıyla limonlu maske uygulamasından sonra güneşe çıkılacaksa koruyucu krem kullanılması yararlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir