Obez Ebeveynlik Çocuk Sahibi Olmak için Büyük Risk

Obezite vücutta hem fiziksel hem de psikolojik olarak negatif etkiler yaratıyor, ancak bunlar kişisel bazda ele alınıyordu. Ulusal Sağlık Enstitüsündeki tıp doktorları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, obez ebeveynlerin çocukları gelişimsel bir gecikme riski altında olabilir.

obez
obez

Ebeveynlerin Obez Olması Çocuklarının Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

Tıp dünyasının bilim insanları, obez annelerin çocuklarının, ince motor (örneğin parmaklarda ve ellerde olduğu gibi küçük kasların hareketini kontrol etme becerisine sahip olma) beceri testlerinde başarısız olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldular. Obez babaların çocuklarının, sosyal yeterlilik kabiliyetleri daha düşüktü ve aşırı obez çiftlerin çocukları için problem çözme yeteneği testlerinin başarısız olma olasılığı daha yüksekti.

NICHD (Eunice Kennedy Shriver Çocuk ve İnsan Sağlığı Gelişimi Enstitüsü) tarafından yapılan araştırma 5000 obez olduğu belirtilen hamile kadın üzerinde yapıldı. Anneler kaydolduklarında kiloları, eşlerinin ağırlığı ve sağlıkları hakkında ve gebelik öncesi sonrası kapsamlı bilgi verdi. Çalışmaya katılan çocuklar 4 aylıkken test edildi ve 3 yaşına kadar 6 kez daha bu testler tekrar edildi.

obez çift
obez çift

Normal kilolu annelerin çocuklarına kıyasla, obez annelerin çocukları, 3 yaşına kadar ince motor becerileri konusunda % 70’e yakın oranda düşük performans gösterdi. Obez babaların çocukları, testin kişisel ve sosyal alanlarında % 75, hem annesi hem babası obez olan çocuklar, problem çözme testinde 3 kat başarısızdı.
Ebeveynlik obezitesinin çocukların ileri yaşlarda gelişimsel gecikme riskini nasıl artıracağı şimdilik bilinmiyor, ancak sihirli bir değnek de beklenmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir