Noel Tatili Hangi Ülkede Kaç Gün?

Noel tatili, her yıl 25 Aralık’ta, Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı bir Hristiyan bayramıdır. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde kutlanır. Yabancı dilde Christmas olarak bilinen Noel’e Doğuş Bayramı da denilir. Nüfusun çoğunluğunun Hristiyan olduğu ülkelerde resmi tatildir. 20. yüzyıla gelindiğinde Noel biraz daha dini motiflerden arındırılmış, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan, hediye alışverişi odaklı bir bayram olmuştur.

Noel ve Yılbaşı Aynı Şey Mi?

Noel, Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyanlara özgü bir bayram olup 25 Aralık’ta kutlanır. Yılbaşı ise 31 Aralık gecesi yeni yılın gelişinin kutlanmasıdır. Noel dini bir bayramdır ancak yılbaşı herhangi bir dinin bayramı değildir.

Noel Gelenekleri Nelerdir?

Noel tatilinden önce evlere ya da kamuya açık alanlara çam ağaçları yerleştirilir. Her yer yeşil-kırmızı-beyaz süslemelerle kaplanır. Genellikle ışık ve umut teması hakimdir. Aileler öğlen beraber yemek yerler. Evlere yerleştirilen çam ağaçlarının altına aile üyeleri birbirleri için aldıkları hediyeleri yerleştirirler. Noel yemeğinde ise genellikle hindi yapılır.

Noel Neden Farklı Tarihlerde Kutlanıyor?

Noel kutlamalarının ne zaman başladığı kesin olarak bilinmese de kaynaklarda 4. yüzyılda Romalılar tarafından başladığı söylenir. Roma İmparatorluğu’nda Yenilmez Güneş’in Doğum Bayramı kutlamaları nedeniyle Noel’in de bu tarihte kutlanmaya başladığı iddia ediliyor. Ermeni Ortodoks Kilisesi ise 25 Aralık tarihinin Roma’dan gelen bir adet olduğunu ve Hz. İsa’nın doğum tarihinin ilk Hristiyan kayıtlarında 6 Ocak olarak gösterildiğini söylüyorlar. Bu nedenle Noel farklı tarihlerde kutlanıyor.

Noel Baba Kimdir?

Noel arifesinde evlere gizlice girerek çocuklara hediyeler dağıttığı düşünülen hayali, efsanevi bir karakterdir. Geleneğe göre çam ağacının altına çocukların istediği ve dilediği hediyeleri bırakır. Noel Baba’nın 4. yüzyılda yoksullara gizlice hediyeler veren ve yardımlar yapan din adamı Aziz Nicholas olduğu düşünülmektedir. Noel Baba bilinen kırmızı kıyafetleri ile 1930’larda bir içecek firmasının reklamında kullanılmış, daha sonra ise iyice yayılıp küreselleşmiştir. Noel Baba’nın evi ülkelerin geleneklerine göre değişiklik göstermektedir.

Noel Tatili Nerede, Ne Zaman Kutlanır?

Noel tatili genel olarak 22-24 Aralık tarihlerinde başlar. Tatilin uzunluğu ülkeden ülkeye ya da kurumdan kuruma değişir. Çoğunlukla bu tatil 3 gün (23-24-25) sürer. En genel haliyle Noel tatilinin arifesi 24 Aralık’ta başlar. Bazı ülkelerde kutlamalar 26 Aralık’a kadar devam eder. Pratik olarak ise Noel tatili ve yılbaşı tatili birleştirilir. 25’inde Noel tatili yapan ABD ve Avrupalılar 1 Ocak’ta da tatil yaparlar. Slovakya’da Noel tatili okullarda 22 Aralık’ta başlar ve 15 günlük bir tatil yapılır. Arjantin’de Noel tatili 22 Aralık’ta başlar. Belçika’da Noel 25-26 Aralık’tadır. Çek Cumhuriyeti ve Danimarka’da 24-26 Aralık’tadır. Gürcistan’da Noel 24-25 Aralık’tadır. Noel bayramı ise 7 Ocak’ta kutlanır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Rusya’da ise Ortodoks Noel’i 7 Ocak’ta kutlanır. Yunanistan ise Noel’i 24-25-26 Aralık’ta kutlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir