Karadağ’daki Nizam Camii ve Şehitliğinde Osmanlı’nın İzleri

Nizam cami, Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiş en önemli yapılardan biri olarak bilinir. Karadağ’ın Podgarica şehrinde bulunan Nizam cami, önemini hala daha sürdüren tarihi yapı olarak karşımıza çıkar. Nizam caminin bu denli önemli olmasının altında yatan etkenlerden biri de Osmanlı’ya ait izleri taşıyor olması denebilir. 16. yy da yapımı gerçekleşmiş olan caminin Osmanlı dönemini en iyi şekilde yansıtan yanları ile önemli olmayı başarmış olduğunu da söyleyebiliriz.

Podgarica şehrinde Karadağ Fetihi sırasında askerler şehit olmuştur. Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar uzanan bir geçmişe sahip Nizam caminin ilk olarak Nizam şehitliği olarak anılması söz konusuyken daha sonrasında ise cami olarak değiştirilmiştir.

Nizam Cami Neden Önemli?

Nizam caminin bu denli önemli diyebileceğimiz bir yapı olmasının altında yatan en önemli sebeplerden biri ise Osmanlı döneminin izlerini barındırması diyebiliriz. Özellikle tarihler 1911 senesini göstermiş olduğu anda Karadağ müslümanlaı tarafından Osmjanlı’ya bir mektup yazıldı. Şehitliğin olduğu ve aynı zamanda da bakımsız şekilde kalan Nizam cami içinde restore olmasını beyan ettiler.

Her ne kadar böyle bir beyan sunmuş olsalarda tarihler 1912 senesini gösterdiğinde Karadağ Osmanlı hakimiyetinden çıkmıştır. Haliyle böyle bir durumun olmasından dolayı da yazılan mektuba karşılık herhangi bir cevap verilmedi. Kadir Gecesinin son teravih namazının kılındığı 1931 senesinde ise Nizam caminin bakımsız kalmasından dolayı İkinci Dünya savaşı esnasında yıkıldığını söylememiz gerekir.

Nizam Cami Restoresi Ne Zaman Yapıldı?

Nizam caminin Osmanlı döneminde yaşanan kargaşa sebebiyle restoresi gerçekleşmemişti.Restore edilme süreci ile ilgili olarak oldukça anlamlı bir geçmişe sahip olan Nizam cami restoresi 100 yıl sonra gerçekleşmiştir. Bu caminin aynı zamanda günümüz koşulların da hala daha önemli bir mimari yapı olmasının altında yatan sebeplerden biri de Osmanlı döneminin izlerini taşımasıdır. Fakat cami ile ilgili olarak söylememiz gerekecek en önemli detaylardan biri ise Karadağ tarafından cami restoresinin yapılması için Osmanlı devletine talep iletilmiş olsa da yaşanan kargaşa restore sürecinin doğal olarak uzamasına da neden olduğunu söyleyebiliriz.

Her ne kadar o zamanlarda yaşanan kargaşaya yanıt verilmemiş olsa da tam 100 sene sonunda yerine getirilmiş oldu.

100 Yıl Sonunda Harekete Geçildi

100 yıl sonunda ise harekete geçildi ve Nizam caminin olduğu yere yeni bir caminin yapılması inşasına karar verildi. Böylelikle 100 senenin sonunda bir bakıma taleplerin de yerine getirilmesi, yapılacak bu çalışmalar sonrasında ise yerine getirilmiş olacaktır. Aynı zamanda yerine yapılacak olan caminin de Osmanlı dönemi izlerini hala daha sürdürmeye devam edeceğinden dolayı oldukça anlamlı bir durumu ortaya çıkarmaya neden olacaktır.

Tarihi öneme sahip olan ve Osmanlı dönemini de simgeleyen özelliklere sahip olan Nizam caminin ilk olarak ibadet olarak açıldığı zamanın ne zaman diye inceleme yaptığımız zaman ise 2010 yılı itibariyle olduğunu söylememiz gerekir.

Nizam Cami Özellikleri

Nizam camiyle alakalı olarak pek çok detaylarda tarihi seven ve yakından mercek altına almaya başlayanb kişiler açısından haliyle önemli bir hale gelmeye başlamıştır. Nizam cami özellikleri nasıl olduğuna dair bir inceleme yapmaya başladığımız zaman ise caminin iç kısmında Osmanlı desenlerinin ve çizgilerinin hakim olduğu da direkt olarak göze çarpıyor.

Caminin hemen iç kısmında ise gurur duyacağımız Türk Bayrağı ve Balkan sancağı yer alıyor. Nizam cami anlamlı tarihi özellii ile ziyaretçilerinde kalbinde yer eden önemli bbir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir