İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer

İstanbul; Türkiye’deki en gelişmiş şehirdir. Aslına bakarsanız ülkemizin tek metropol şehridir. Bu nedenle de hem ülke içinden binlerce ziyaretçi çekerken hem de yurtdışından gelen turistlerin de ilk odak noktası oluyor. Gezip görülebilecek yerler bakımından çok zengin olan İstanbul gezmekle bitmeyecek kadar fazla güzelliğe sahiptir. Deniz manzarası sevenler için ayrı, doğa manzarası sevenler için ayrı, şehir manzarası sevenler için ayrı onlarca güzelliğe sahiptir. Peki ama İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken 5 yer neresidir?

İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer

İstanbul’da Nasıl Zaman Geçirilir?

İstanbul her kültürün bulunduğu oldukça zengin bir şehirdir. İstanbul’a giden kişiler İstanbul’da nasıl zaman geçirilir bilmiyor olabilirler. Ancak endişelenmenize hiç gerek olmayacak. İstanbul’a gittiğiniz ilk andan itibaren çok büyük bir hareketliliğin içerisinde bulunacaksınız. Kısacası İstanbul da canınızın sıkılması imkansıza yakındır. Ancak kısa süreli olarak gittiyseniz ve günlerimi en keyifli şekilde nasıl geçirebilirim diye düşünüyorsanız sizler için mutlaka gidip görmeniz gereken 5 yeri derledik.

İstanbul’da Keyifli Vakit Geçirebileceğiniz Yerler

İstanbul birçok kişinin aşık olduğu bir şehirdir. Mükemmel boğaz manzarası, hareketliliği, eğlence hayatı, doğası, havası ile kendisine hayran bırakabilecek güzelliktedir. Aynı zamanda canınızın sıkılmayacağı onlarca eğlenceli yere de ev sahipliği yapar. Bunun dışında tarihi yerleri açısından da son derece zengindir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması nedeniyle her yeri buram buram tarih kokar. Her yaştan kişinin büyük zevkle gezip zaman geçirebileceği bir şehirdir. İşte İstanbul’da keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler;

İstiklal Caddesi

İstanbul denildiğinde ilk akla gelen yerlerden bir tanesi İstiklal Caddesi’dir. Televizyonlarda görmüş olduğunuz küçük kırmızı tramvayları ile dikkatleri üzerine toplar. İstanbul’un Beyoğlu semtinde yer alır. Hiçbir zaman hareketlilik kesilmez. Her daim kalabalık vardır ve her yer ışıl ışıldır. Sağlı sollu cadde boyunca kafeler, restoranlar, eğlence mekanları bulunur. Sokak sanatçıları ise caddenin vazgeçilmez bir parçası haline gelmişlerdir. Kısıtlı zamanınız olsa bile mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

Eminönü

İstanbul’a gelip de Eminönü’nü görmeden dönmek olmaz. Özellikle kış mevsiminde giden kişiler Eminönü’nde balık ekmek yiyerek denizin harika kokusunu içlerine çekmelidirler. Tarihi birçok mekana da ev sahipliği yapar. Martılara simit attıktan sonra yakınlardaki camileri, pasajları, dükkanları gezebilirsiniz. Hediyelik eşya almak isteyen kişiler için en çok tavsiye edilen yerlerden biridir.

Kapalıçarşı

Kapalıçarşı dünyanın en büyük çarşılarından bir tanesidir. 4 binden fazla dükkan bulunan çarşıda güler yüzlü esnaf ile hoş sohbetler edebilirsiniz. Her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir yerdir. Aynı zamanda tarihi bir yer olması nedeniyle de girdiğiniz andan itibaren eski zamanların havasını alabilirsiniz.

Gülhane Parkı

Şarkılara bile konu olmuş olan dünyalar güzeli Gülhane Parkı’na uğramadan İstanbul seyahati sona ermemelidir. Özellikle doğa ile iç içe olmayı seven bir kişiyseniz mis gibi tertemiz havayı mutlaka ciğerlerinize çekmelisiniz. Yemyeşil parkın ortasında onlarca bank bulunur. Sıcacık çayınız bir de sohbeti hoş bir dostunuz varsa keyifli vakit geçirmeniz kaçınılmazdır.

Pierre Loti Tepesi

İstanbul’un boğaz manzarasını hiçbir yerde göremezsiniz. Haliç’i ayaklarınızın altına sermek istiyorsanız kesinlikle Pierre Loti Tepesine çıkmalısınız. Boğaz manzarası eşliğinde harika bir kahvaltı yaparak güne başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir