Farklı Vejetaryenlik Türleri Nelerdir?

Belki sağlıklı sebeplerden dolayı et yemeklerini bırakmayı seçtiniz ya da muhtemelen tüylü yaşam kardeşlerinizi tüketmeyi düşünemezsiniz. Sebeplerin olduğu kadar çok sayıda vejetaryenlik var. Bazıları aşırıdır, yalnızca meyve yiyen veya sebzeleri sadece çiğ tüketen vejetaryenler gibi. İşte en yaygın vejetaryenlik türleri ve yediği gıdalar:

Lacto Ovo Vejetaryenler

Genellikle basitçe “vejetaryen” olarak nitelendirenler genellikle et yemeyenlerdir, ancak bazıları yumurta ve süt gibi hayvan yan ürünlerini genellikle tüketirler.

vegan
vegan

Bunun için daha doğru terim lacto-ovo vejetaryenlerdir. Yoğurt, peynir ve yumurtalar komple proteinlerdir ve ayrıca kemiklerinin ihtiyaç duyduğu kalsiyum sağlarlar, bu nedenle lakto-ovo vejetaryenlere bir sonraki alt grup olan vejetaryenlerimizin karşı karşıya kaldıkları beslenme zorlukları yoktur.

Veganlar

Veganlar, yalnızca bitki kökenli gıdaları yiyen sıkı vejetaryenlerdir. Etsiz bir diyetin yanı sıra yumurta, süt, bal veya kaymak gibi hayvansal yan ürünleri kabul edemezler. Ayrıca çoğu vejetaryen hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünlerin yanı sıra hayvan deri veya kürkü kullanmaktan kaçınır. Bu diyetin sınırlamaları nedeniyle, vejetaryenler, protein, kalsiyum, demir, çinko ve B-12 vitamin gibi dengeli bir diyette bulunan tüm önemli besin maddelerinin yeterli miktarda alamazlar ve hasta olmaya meyillidir. Vejetaryen olmayan bir diyeti benimsemek ve sağlıklı kalmak için birçok planlama ve araştırma gerektirir.

Vejeteryan
Vejeteryan

Pescetarian, Polo ve Flexitarians Vejetaryenler

Etten kaçınma konusunda biraz daha az katı olan vejetaryenlik versiyonu da var. Bu türlere sıkı vejetaryenler ve et yemeyenler tarafından fazlaca değer verilmez, ancak genellikle vejetaryen besin zincirinin bir parçası olarak tanınırlar. Pescetarian vejetaryenler; et yemeyen ama balık yiyen vejetaryenlerdir ve bu grup bütün gıdalarda makrobiyotik diyet izleyenleri içerir. Polo vejetaryenler bir sonraki seviyededir; diyetlerine tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarını katarlar. Flexitarians vejetaryenler; genellikle vejetaryen bir diyeti takip edenlerdir, ancak bazen çizgi dışına çıkar ve bir hamburgere dalış yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir