Doğal Bal ve Organik Bal Arasındaki 4 Fark

Bal piyasasında ciddi bir karmaşa olduğuna sizler de şahit oluyorsunuzdur. Gıda raflarında organik bal ve onun yüksek fiyat etiketini gördüğünüzde, onun diğer bal çeşitlerinden ne farkı olduğunu merak ediyor musunuz? İşte o 4 fak:

1- Organik Sertifikasyon Şartı

Bir balın organik olarak nitelendirilebilmesi için organik sertifikalı olması gerekir. Üreticiler, bal üretiminde organik bir tarım sertifikasyon kuruluşu tarafından belirlenen bir dizi organik standart ve koşulları karşılamak zorundadırlar. Nektar kaynağı, arı türü, arıcılık alanları, arıların yönetimi, bal çıkarma işlemi, nakliye, işleme sıcaklığı ve ambalaj malzemeleri gibi temel prensipler yerine getirilmiş olmalıdır.

2- Çevre Kirleticileri, Antibiyotik ve Pestisit

Organik olduğu iddia edilen bir bal, pestisit kalıntıları veya çevre kirleticileri içermediğini garanti altına alacak şekilde test edilmelidir. Organik balın yetiştirilmesi aynı zamanda belgelendirme kuruluşunun titiz ve kapsamlı izleme ve test kriterlerine bağlıdır. Örneğin organik kovanların 5 kilometre yarıçapında her arazi kullanıcısı ile belgelenmesi ve bu alanlardaki organik bal numunelerinin düzenli analizi yapılmalıdır. Arıcılık uygulamaları ve kovanları şeker, organik olmayan bal ve antibiyotiklerden arındırılmış olmalıdır.

hatice teyze
hatice teyze

3- Organik Bal Tadı

Organik balın daha sağlıklı bir seçim olmasının ötesinde, gurme tüketiciler, organik çiftliklerden gelen balın, geleneksel olarak üretilen ballardan daha üstün bir tadı olduğunu düşünüyorlar. Diğer taraftan belirli standartlarda üretilen bir balın kalitesinin sürekli olacağı ve geleneksel üretimde zaman zaman farklılıklar olması muhtemeldir.

4- Değişen Ülke, Marka ve Sertifika Standartları

Genel bir sertifika şartı olmakla birlikte, bu ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir, bazıları diğerlerine göre daha az katıdır. Farklı kaynaklardan gelen ve organik olarak ilan edilen bazı balların gerçekten organik olmayabileceğini bilmelisiniz. Arıların, organik olmayan polenle rüzgârla veya arı seyahatiyle karışmasını önlemek için çok fazla kaynak gerekiyor.  Birçok arıcı, hükümetin belirlediği katı organik yönergelere ayak uydurmayı zor buluyor.

Gerçek Organik Bal için Hangi Markaya Güvenebilirsiniz?

Son yıllarda giderek popüler olan organik bal konusunda güvenebileceğiniz bir marka bulmak kolay değildir. Bal işinde gerçek bir emekten kaçan üreticilerin çoğunluğuna nispeten, az da olsa gerçekten organik üretim yapan https://www.haticeteyze.com/ gibi kaynaklar da var. Ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz web adresinde gerçek organik bal ve doğal üretim pek çok ürünü bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir