Baş Ağrısı Nedir?

Günlük hayatımızda bir çok kez baş ağrısından dolayı sıkıntı yaşanmıştır. Gerek iş ortamında gerekse ev ortamında her an her dakika o dayanılmaz ağrıyı herkes yaşamıştır. Baş ağrısının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Baş ağrıları, baş-boyun bölgesindeki kas, damar, çene eklemi ve saçlı deri bölgesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bölgedeki damaların genişlemesi veya kasların spazm geçirmesi ağrıya neden olmaktadır. Beyin organının kendiliğinden duyusu yoktur. Bu nedenle kendisinde bir ağrı meydana gelmesi söz konusu değildir. Bu nedenle bağ ağrısını çekerken, ağrı içeriden geliyor gibi düşünülse de aslında etrafından gelmektedir.

baş ağrısı
baş ağrısı

Genel istatistiklere bakıldığı zaman yetişkin yaş grubundaki insanların %78’inin baş ağrısından sadece %47’si kayda değer düzeydedir.  Anca çoğunun yaşam tehlikesi bulunmamaktadır. Bu neden endişelenmeye gerek yoktur.

Baş ağrısı çeşitlerine bakıldığı zamanda birçok farklı sebep olduğu açıkça görülmektedir.  En sık meydana gelen ve insanlar tarafından bilinen baş ağrısı migrendir. Çeşitlere göre de en sık olan gerilim tipi baş ağrısı yaşanmaktadır. Sürekli olarak yaşanan baş ağrıları herhangi bir tehlike arz etmez. İnsanlar hayatları boyunca şiddetli baş ağrısı çekmektedir.

baş ağrısı nedir
baş ağrısı nedir

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Baş ağrınız migren kaynaklı ise en iyi çözüm karanlık ve sessiz bir odada yatmanız olacaktır. Dinlendiğiniz ortam mutlaka gerilim ve stresten uzak olmalıdır. Oksijenin bol olduğundan emin olun ve bol su için.

Sürekli olarak ve zonklama halinde gelen b ir baş ağrınız söz konusu ise gerilmeden kaynaklıdır. Böyle durumlarda sıcak bir duşa girmek vücuda gevşeme hissi verecek ve rahatlatacaktır. Eğer ki duşa girme imkanınız yok ise sıcak su dolu bir kapta ayaklarınızı bekletin. Ayaklarınızın rahatlaması sizi de rahatlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir