Çocuğunuza Ailecek Yemek Yeme Alışkanlığı Kazandırma Yolları

Çocuklarınıza ailecek yemek yeme alışkanlığı kazandırmak için bazı ipuçlarına dikkat etmelisiniz. Günümüzde çoğu zaman tüm aileyi bir araya getirmek yoğun iş temposu yüzünden oldukça zor bir hal aldı. Gün içerisinde ailecek yemek alışkanlığı yapamasanız dahi akşam yemeklerinde bir araya gelmeye özen göstermelisiniz.

ailecek yemek yemek
ailecek yemek yemek

Çocukları Ailecek Yemek Yemeye Nasıl İkna Edebilirsiniz?

Çocuklarınız ile aynı sofrada yemek yediğiniz zaman onunla aranızdaki iletişim de güçlenir. Sofra adabını öğrendiği gibi yemek saatlerini de düzene sokmuş olursunuz. Eşlerin arasında nasıl iletişim kurduğunu gözlemleyen çocuklar ileride de kendi hayatlarında nasıl davranacakları konusunda gözlem yapmış olurlar.

Çocuğunuzu ilk başlarda zorlamayın. Bale dersi, oyun zamanı ya da diğer etkinlikler gibi ailecek yemek yemenin de önemli olduğunu çocuğunuza belirtin. Yiyeceğiniz yemeğe ilk başlarda birlikte karar verin. Çocuğunuzun sevdiği yiyecekleri hazırlayarak birlikte sofraya oturmanın öneminden bahsedin. Sofrayı birlikte toplayın ve yardım ettiği için teşekkür edin.

yemek yemek
yemek yemek

Ailecek sofraya oturduğunuz zaman televizyon izlemeyin ya da cep telefonunuzla uğraşmayın. Çocuğunuza günün nasıl geçtiğini sorun ve gündelik konuşmalar yapın. Yemek masasını bir nevi eğlenceli ortama da dönüştürün. Çocuğunuzla ilgilenin, eşinizle gündelik hayatla ilgili konuşmalar yapın ve çocuğu da konuşmalara dahil edin. Çocuğunuza konuşma hakkı verin ve masada kesinlikle azarlamayın. Düzenli yemek alışkanlığı kazandırdığınız zaman çocuğunuzun ileri hayatında kilo sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir