Bas Gitar Nasıl Seçilmeli?

Bilindiği gibi basgitar şarkı içerisindeki pes sesleri veren davul ile birlikte bir uyum yakalayan oldukça önemli bir müzik aletidir. Ancak bas gitar alırken bazı noktaları es geçmemek gerekiyor. Basgitarlar temel olarak akustik ve elektro bas olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar da kendi aralarında 4 ya da 5 telli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Öncelikle basgitar seçerken bas gitarın hangi müzik türünde çalınmak istendiğine karar verilmelidir. Örneğin rock, metal gibi sert türlerde manyetik sayısı daha fazla, gövdedeki konumları gitarın sapına daha yakın şekilde konumlanır. Folk, özgün müzik gibi müzik türlerinde kullanılacak ise akustik bas daha çok tercih edilir. Bunlarda mikrofonlama sistemi bulunur ve sesler daha berrak çıkarlar.

Manyetikler Önemlidir

Jazz basları ise basgitar içerisinde en farklı yere sahip gitarlardır. Bas seslerinin oldukça kaliteli gelmesi beklenir. Bu tür en doygun ve tatmin eden bas seslerini veren bir müzik türüdür. Elektro bas seçerken en önemli kriter manyetikler olmalıdır. Diyelim ki gitarda ulanılan malzeme çok iyi ancak manyetikleri yeterince iyi değil. O zaman sizi tatmin eden bir sonuç almanız mümkün değil.

Basgitardaki tel sayısı da önemlidir. Tel sayısı ne kadar artarsa gitarın nota skalası da o kadar artacaktır. Tel sayısının azlığı ya da çokluğu hem çalınacak türe hem de kişinin yetkinliği ile alakalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir