13 Dakika Diyeti

İngiliz Daily Mail gazetesinde çıkan bir diyet İngiltere de tartışmalara neden oldu. 13 dakika diyeti adı verilen bu diyet 13 dakika aralıklarla atıştırma yaparak metabolizmanın hızının hiç düşmemesini amaçlıyor.

İlk aylarda aylık 10 kilo veren İngiliz kadınlar 3. Aydan sonra bu diyet yüzünden sıkıntı yaşamaya başladılar. Diyet Uzmanı Norah Lane in dünyaya sunduğu 13 dakika diyeti, zayıflamanın ve şişmanlamanın metabolizmanın hızından kaynaklandığını düşünenleri haklı çıkartacak cinsten.

13 dakika aralıklarla atıştırma yapmanın zayıflamanın en büyük ve en kolay yolu olduğunu söyleyen Norah Lane e İngiliz bilim adamları karşı çıktı. Bunun metabolizmayı kandırmak olduğunu öne süren bilim adamları, 13 dakika diyetinin insan vücudunun doğasına aykırı olduğunu iddia ediyor.

13 dakika diyeti düşük karbonhidrat ve yüksek proteinli bir ana öğünün yanında bol meyve sebze yenmesine dayanıyor. Ara öğün olarak ise 2 kez hafif şeyler atıştırmak gerekiyor.

Diyetin ana ve ara öğünlerinin normal diyetlerden pek farkı olduğu söylenemezse de 13 dakikada bir çiğ kırmızı biber yenmesi gerekliliği diyetin özünü oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir