Aşermek nedir?

Aşermek nedir sorusunu kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz, yiyecek bir maddeyi belli aralıklarda çok fazla şekilde tüketmek isteği olarak tanımlayabiliriz. Gebeliğe kesinleştirilen kadınların neredeyse tamamında aşerme durumu gözlenmektedir. Herkesin damak tadına göre ya da damak tadının tam aksi şekilde istedikleri şeyler değişmektedir. Aşerme anne olacak kişilerin yaşadığı bir durum olsa da baba adayları da detaylara hakim olmak isteyebilir. Hamileliğin ilk haftalarında baş gösteren aşerme durumları, genellikle hamileliğin yaklaşık ilk üç ay kadar bir sürede kendini belli edecek bir isteğe dönüşür.

Aşermek nedir

Aşermenin sebepleri nelerdir?

ermenin sebepleri nelerdir diyecek olursak ilk sebebi, uzmanlara göre gebelik boyunca hormonlardaki dengesizlik durumudur. İkinci sebep olarak ise hamilelikte sürekli yeni hücre oluşumu gerçekleşmektedir. Bebeğin ihtiyaç duyduğu maddeleri sizin bedeninizden alması dolayısıyla karaciğer ve beyine giden sinyaller aşermeye neden olabilir. Vücutta meydana gelen mineral ve vitamin eksiklikleri de aşerme durumunun sebepleri arasında yer almaktadır. Demir eksikliği olan Hamillerinin toprak yemek istemesi, sodyum eksikliği durumunda turşu aşerme isteğinin kamçılaması, biter çikolatanın mutluluk hormonunu aktif etmesi sebebiyle vazgeçilmemesi bu durumlara örnektir. Tabii ki de tüm bunların yanı sıra gerçekten sadece canınız bir şey aşermek istemiş ya da ilgi gösterilmesini istiyor olabilirsiniz. Tüm bu durumların haricinde bir çok psikolojik semptomlar da aşermeye sebeptir.

En çok aşerilen yiyecekler nelerdir?

En çok aşerile yiyecekler nelerdir sorusu çok farklı şekillerde cevap bana bilir. Hamilelikte ekşi yemekler kadar tatlı yemek nerede bir çok kişi tarafından aşerilebilmektedir. Aşerme durumunda her türlü besin isteği normaldir. Bir çok kadın aşerirken normaldeki alışkanlıklarının bile değiştiğinden bahsetmektedir. Protein açısından zengin ve karbonhidratı da içeren bir beslenme rutininizin yerini tam aksine tamamen zararlı ya da aşırı baharatlı ve tatlı yiyecekler alabilir. Tüm bu günlük hayatta kullandığımız besinler haricinde çok farklı yiyeceklere de yönelim olabilmektedir. Bu yiyeceklere örnek verecek olursak toprak, taş, çamur, tuğla, izmarit gibi bazı zararlı maddeler de hamileler tarafından aşerilebilmektedir. Çok farklı olan ve aslında tüketilmeyen besinlerin istenmesinin altında sağlık durumunda eksiklikler yer alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir