2 Yaş Bebek Odası Nasıl Olmalı?

​​​​​​Öncelikle 2 yaşındaki bir çocuğun psikolojisinden bahsedecek olursak, çocuğun odasının olması onu evine ait hissetmesine yardımcı olacaktır. Evlerinde oda sayısı yetersiz olan aileler çocuklarına oda yapmadıkları için onların kendilerini özel hissetmelerine engel olurlar. Bu nedenle her çocuğun mutlaka odası olmalıdır. Odası olan çocuklar bazı zamanlar odalarında tek başına vakit geçirerek kişiliğini, karakterini oluştururlar. Bu sebeple tüm ebeveynlerin çocuklarına oda hazırlamaları lazımdır.

Bir çocuk odasında çocuğun kendine ait yatağı, dolabı, oyun alanı olmalıdır. Yatağında tek başına uyuması için de 2 yaş alışkanlık kazanması açısından ideal bir yaştır. 2 yaşına gelmiş ancak hala annesiyle uyuyan bir bebeğe oda hazırlayarak dikkatini çekmek ve bağımsız uyumaya alıştırmak gerekir. Çocuğa odasını tanıtmak, sevdirmek, orda mutlu vakit geçirmesini sağlamak çocuğun tek başına uyuması için de önemli bir araçtır. Hazırladığınız oda onu mutlu edecek şekilde olmalı ve kendi zevkinizden çok çocuğun zevkime hitap etmelidir. Örneğin prenses hikayeleri dinleyen bir çocuğa prenses yatağı hazırlamak onu mutlu edecek bir yoldur. Böylelikle anneden bağımsız uyuma alışkanlığını kazandırmak çok daha kolay olacaktır.

Dekorasyon

Çocuğun odasını düzenlerken ihtiyaçlarına göre hareket etmek gerekir. Mesela çocuğunuza yatak alırken yaşına göre yatak almanız gerekir. 2 yaşındaki bir çocuğa genç odası takımı almak onun psikolojisini kötü etkileyebilir. Çocuğunuz büyüdükçe birkaç yatak değiştirme ihtiyacı olabilir ve buna saygı duymak, gerektiğinde yatağını değiştirmek gerekir. Çocuğun odasında çok geniş dolaplara gerek yoktur. 3 kapaklı büyük bir dolap alıp içerisini oyuncakla doldurmak yerine çocuğun ihtiyacına uygun bir dolap seçmek daha doğru bir karar olur. Odada çocuğa eşyalar dışında da geniş bir oyun alanı bırakmak en önemli noktadır. Eşyaların şekline, rengine ve yerlerine karar verdikten sonra ikinci önemli bir husus da  oyun alanıdır. Dikkat çeken renkler, eğitici oyuncaklarla çocuğun mutlu vakit geçireceği bir alan hazırlamak kişilik gelişimi için önem arz etmektedir. Bireysel oynamasını sağlayacak oyuncaklar seçmek çocuğun karakter gelişimine destek olur.

Renklerin Önemi

Çocuk odalarının renkleri de dekorları kadar önemli bir husustur. Çocukların renkli kişiliklerini odalarına yansıtmak aileler için eğlenceli bir süreç haline getirilebilir. Örneğin sarı renk tüm çocuklar için hem dikkat çekici hem huzur ve güven vericidir. Sarının üzerine beyaz renkle yapılmış ağaç desenleri ya da çiçekler huzurlu bir ortam elde etmek için örnek oluşturabilir. Yerdeki halı çocuğun en sevdiği çizgi film karakterinin resminden oluşabilir. Bu çocuğun dikkatini büyük ölçüde çekecektir. Yatağın örtüsünün rengi ya da duvardaki tabloların rengi uyum içinde olmalıdır. Örneğin çocukların parkları sevmesini düşünerek odasında renkli bir park alanı oluşturmak ona sunulacak en güzel oyun alanıdır. Çocuğunuza hazırladığınız oda onun kişiliğine gösterdiğiniz saygıyı gösterir. Bu nedenle herkes çocuk odası seçiminde bilinçli olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir