Yanlış Diyetlerin Zararları

Yaz ayı gelmeden önce şok diyetlere ilgi başlar. Sağlık sorunlarına dikkat edilmeden her diyeti uygulayanların enerjileri düşeceği için daha çabuk yorulur ve hastalıklara da davetiye çıkarırlar. Beslenme konusunda bilinçsiz hareket edildiği zaman bağışıklık sistemi de zayıflayacağı için kış ayında hastalıklara maruz kalma olasılığı da artar.

diyet
diyet

Diyet Yaparken Bu Hatalara Düşmeyin

Kilo vermek için sabah aç karnına içilen limon suyu zamanla mide tahrişine yol açar. Sürekli aç kalarak ise zayıflanmaz ve şeker düşeceği için daha fazla yiyecek tüketimine geçilir. Tek besine dayalı ve düşük kalorili diyetler mucizevi çözüm sunmayıp, sadece bedendeki suyu attırır.

Yanlış diyetler kişinin ruh sağlığını da etkiler. Sağlıksız yapılan diyetler sonucunda metabolizma zayıflar ve kilolar daha hızlı geri alınır. Spor yapılmadan ise kilo verilmez. Diyet yaparken mutlaka yarım saat yürüyüş yapılmalı. Kahvaltısız ise asla güne başlanmamalı. Kilo verme işleminizi aylara bölün ve yavaş yavaş kilo verin. Diyet yaparken sinirli ve gergin oluyorsanız, diyeti bırakmalısınız.

diyet
diyet

Diyet yaparken düşülen bir hata ise yağ ve ekmeği tamamen bırakmak. Yağ tüketimi olmadığı zaman vücut A, D, E ve K vitamini yetersizliğinden halsiz kalır. Protein diyetleri ise çok uzun yapıldığı zaman karaciğer ve böbreğe zarar verir. Düzenli bir program ve sağlıklı kilo vermek istiyorsanız, akşam yediden sonra yemek yememeli ve günde yarım saat yürüyüş yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir