Termokupllar – Sıcaklık Ölçmenin En Kolay Yolu

Termokupl, piyasada kullanılan diğer tabirleri ile termokup; İngilizce ısı – çifti olarak çevirebileceğimiz thermo –couple kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmektedir. Temelde iki metalin (Bi-metal ısı çifti olarak da nitelendirilebilir.) birbirlerine göre ısıl genleşme farkı prensibinden yararlanarak sıcaklık ölçümünü yapmaya yarar.

Termokupllar, basitleştirerek açıklamak gerekir ise; alaşımları farklı iki metalin üst üste yapıştırılması ile oluşturulur. İki farklı metal alaşımının sıcaklık karşısında uzamaları da farklı olacaktır. Birbirlerine yapışık olan metal çifti ısındığında (veya soğuduğunda) metallerden birisi, bir diğerinden daha çok veya daha az uzar veya kısalır.

Bu durum metaller arasında bir boy farkını beraberinde getirmektedir. İki metal birbirlerine yapışık olduklarından uzayan metalin olduğu kısımdan kuvvet çifti aşağıda doğru eğilir. Eğim, sıcaklık ile değişmeyecek orantıda bir fonksiyondur ve bu ölçülebilir değer her seferinde aynı ve tutarlı sonuç verir. Mekaniğin bu özelliklerinin tümünü kullanarak termokupllar, istenilen sıcaklıkları her zaman en doğru ve en tutarlı bir şekilde ölçen araçlar haline gelmişlerdir.  Termokupl çalışma prensipleri ile ilgili detaylı bilgileri rezistansmarket.com sitesindeki iletişim bölümünü kullanarak teknik ekibimize danışabilirsiniz

Termokupl Tipleri

Sistemleri temel mekanik ve ısıl prensiplere dayansa da termokupllar, değişik tiplerde ve modellerde olabilirler. Manuel, dijital veya müşteri talebi ile elektronik olarak sıcaklığı ölçen modeller olacağı gibi; farklı sıcaklık skalalarında, farklı sıcaklık sistemlerinde ve farklı ortam koşullarında çalışmaya elverişli çok çeşitli termokupl çeşitleri mevcuttur. Rezistans Market, tüm farklı sistemler ile alışabilecek uyuma sahip geniş ürün yelpazesi ile farklı termokuplları ülkemiz piyasasına sunmaktadır.

Rezistans Market Zengin Tremokupl Çeşitleri

Rezistans Market geniş termokupl ürün yelpazesi ile her türlü teknik gereksinimi sağlayacak uzun ömürlü termokupl ve diğer sıcaklık ölçme sistemlerini ülkemiz sanayisine sunmaktadır. www.rezistansmarket.com web sitemiz üzerinden termokupl çeşitleri ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve teklif isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir