Sıcak İş Takım Çelikleri

Biçim verme işlemleri çok yüksek sıcaklıklarda gerçekleşir. Bu yüzden yüksek dayanıklılık özelliğine sahip şekil verme araçları tercih edilmelidir. Bu işlemler için takım çelikleri kullanılır. Yüksek sıcaklıklar için de sıcak iş takım çelikleri tercih edilebilir. Bu ürünler 200 dereceden fazla olan ortamlarda tercih edilir. Yüksek sıcaklıklara karşı sertliğini ve diğer tüm mekanik özelliklerini koruyabilirler. Krom, nikel, molibden, tungsten, vanadyum ve kobalt gibi alaşım maddelerini barındırmasıyla ortaya çıkarlar. Bu ürünler daha çok demir ya da demir dışı metallerin dövülerek şekil verilme işlemlerinde kullanılır. Hafif metallerde ekstrüzyon işlemlerinde de tercih edilirler.

Sıcak İş Takım Çelikleri Neden Kullanılır?

Sıcak iş takım çelikleri en önemli özellik olarak yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdırlar. Bu ürünler sıcaklık çok artsa da mekanik olan özelliklerini koruyabilme özelliğine sahiptir. Bünyesinde yer alan alaşımlar sebebiyle bu özelliğini korurlar. Ayrıca bu alaşımlar ve kullanım alanlarına göre farklı optimizasyonları yapılmaktadır.

Bu takımlar yüksek sıcaklıklarda aşınmaya direnç gösterir ve yüksek tokluğa sahiptiler. Ayrıca yüksek sıcaklıklarda sert kalırlar. Ayrıca yüksek çekme mukavemetleri vardır. Yüksek ısıl iletkenliği ve düşük ısıl genleşme özellikleri vardır. Ayrıca işlenebilir yapıya sahiptirler. Dövme prosesinde olan takımlar 1100 dereceye kadar olan sıcaklıklara dayanıklıdır. Bu sıcaklık için homojen bir yapıyla üretilmektedirler.

Sıcak İş Takım Çeliği Siparişi

Sıcak iş takım çelikleri için üretim kalitesi, mikroyapısı, uygulanan ısıl işlemi, kalıp tasarımı ve kullanım şartı değişir. En yüksek performansı elde edebilmek için mutlaka iyileştirilme yapılmalıdır. Bu ürünler metal enjeksiyon, ekstrüzyon ve dövme işlemlerinde tercih edilmektedir. Son zamanlarda plastik kalıplar için de kullanılmaktadır. Farklı ihtiyaçlarınız için sıcak iş takım çeliği siparişini https://www.ekoldemir.com/sicak-is-takim-celikleri adresinden verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir