Ramazanda Beslenme ve Su Tüketimine Dikkat

Son zamanlarda karşı karşıya kaldığımız korona virüsü özellikle düşük bağışıklık sisteminde önemli zararlara sebep olurken kötü sonuçlarında yaşanmasına neden olabilmektedir. Ramazanın bu dönem içinde gelmesi ile beraber ise özellikle bağışıklık sistemi öncelik haline geldi. Ramazan ayı boyunca bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlayacak olan beslenme programına yer açarken böbrekler için ise bol su tüketilmesi önerilmektedir. Vücut dengesinin sağlanması için istenen sistemin elde edilmesi aşamasında ise beslenme periyodunun düzenli olarak hazırlanması ve bu programa uygu hareket edilmesi son derece önemlidir.

su tüketimi

Sahur ve İftarlara Dikkat

Sahur da beslenme de hafif yiyeceklere yer verilmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar özellikle kahvaltı tarzı bir beslenmenin daha avantaj sağlayacağı yönünde hem fikirlerdir. Bunun yanı sıra iftar da ise asla ağır ve yağlı olan beslenmeye yer açılmamasını öneren uzmanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için sebze tüketiminin de öncelik verilmektedir.

İçeceklerde limon suyuna yer açılması gerektiğine burgu yapılırken iftardan sonra ise azar azar bol bol su tüketilmesi ise oldukça önemlidir. Bu sayede ise bağışıklık sistemi güçlenirken aynı zamanda rahat bir ramazan dönemini geçirmeniz de mümkün olur.

Sahur ve iftar dönemlerinde hafif beslenme tercih edilirken aynı zamanda ramazan tatlılarından ise hafif seçeneklerin seçilmesi gerekir. Ağır beslenmek aynı zamanda kilo alımına da yer açarak zaten evde geçirilen dönemin daha sıkıntılı olmasına sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir