Negatif Düşüncelerden Arınmanın Yolları

Günlük yaşantımızda karşımıza çıkan olumsuzluklar bilinçaltımızda negatif düşüncelerin oluşmasına sebep olur. Düşünce şeklimiz hayatımızı büyük ölçüde etkiler. Olumlu düşüncelere odaklanmaya çalışırken bile beynimizde olumsuz nöronları harekete geçiririz. Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz. Yatağımıza girip uyumaya çalışırken kendimize uyumam lazım diyor ancak uyumamamız gibi. Hayatımıza yön veren negatif yaklaşımlardan kurtulmak yaşam kalitemizi artıracaktır.

düşünmek
düşünmek

İşte Pozitif Yaklaşım için Birkaç İpucu

Düzenli bir uyku döngüsü oluşturun. Uyku düzeni oluşturmak depresyonu ortadan kaldırır, vücudunuzun yeterince dinlenmesini sağlar ve enerjik hissetmenize katkıda bulunur. Yapılan araştırmalarda uyku düzeni bozuk olan kişilerin olumsuz düşünmeye yatkın olduğunu ortaya koymuştur.

Negatif düşüncelerinizi yazın. Sizi rahatsız eden ve sürekli aklınızı meşgul eden bu düşünceleri sıralayın. Bu şekilde düşüncelerin kafanızdan uzaklaşmasına katkıda bulunmak için bir adım atmış olacaksınız. Sonrasında bu olumsuz düşüncelerin oluşmasını engelleyecek olumlu yargıları ve mantıklı sebepleri yazın. Bu şekilde beyniniz artık pozitif düşüncelere daha kolay odaklanacaktır.

negatif düşünce
negatif düşünce

Etrafınızı pozitif insanlarla sarın. Çevrenizdeki insanlar, iş arkadaşlarınız ve sevdikleriniz sizin de psikolojinizi büyük ölçüde etkiler. Negatif insanları dinlemekten vazgeçin ve hayatınıza kendiniz yön verin. Hayatta her şeyi başarabileceğinize inanın.

Hareket edin. Yapılan araştırmalarda spor yapmanın mutluluk hormonu endorfini tetiklediği görülmüştür. Spor yapmak size zor geliyorsa dışarı çıkın, temiz hava alarak yürüyüş yapın. Sevdiğiniz bir müziği dinleyerek de yürüyüşünüzü daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir