Hamilelik Sürecinde Nelere Dikkat Edilir?

Hamilelik dönemi boyunca anne adayları tarafından dikkat edilmesi gereken, sağlığın ön planda olması gerek bazı konular bulunmaktadır. Anne adayı, artık çift canlıdır ve hem kendi hem de karnında büyüyen gelişen bebek için dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunur.

Öncelikli olarak egzersiz, gebelik döneminde olmazsa olmazlardan biri olmalıdır. Vücudunuza yorgunluğu aşırı şekilde vermeden rahat egzersizler yapabilirsiniz. Çünkü doğum süreci, güçlü bir enerji gerektirir. Anne adayının da bu süreçte formu yerinde olursa, çok daha rahat şekilde hamilelik süreci geçirir. Uzun yol yürüyüşleri, açık havada yürüyüşler yapabilirsiniz.

Kilo Almak Nasıl Olmalıdır?

Eğer kilo alma süreciyle ilgili sorun yaşıyorsanız ya da aklınızda sorular varsa, çok dikkat edin! Gebelik süresi boyunca toplamda almanız gereken kilolar, 9 ile 12,5 kilo arasında değişir. Bu kilolarda 20. haftaya kadar 2 – 2,5 kg olacak şekilde, 20 ile 26. haftalar arasında da 2 – 2,5 kg daha alınması ile ideal kilo alımı gerçekleşmiş olur.

Gebelik süresi boyunca banyo da önemli noktalardan biridir. İdeal sıcaklık dışında çok soğuk ya da çok sıcak su olmamasına önem verin. Gebelik süresi ilerledikçe, karnınızın büyümesiyle beraber ağırlık merkeziniz de değişecektir. Bu dönemde banyoda kaymak ya da düşmek, çok büyük tehlike olacağı için dikkat etmeye özen gösterin.

Eğer aktif çalışma yaşamınız varsa, normal iş süreçlerinize devam edebilirsiniz. Fiziksel olarak sizi yoran işleriniz varsa, erken doğum riski nedeniyle bu tip yorgunluk veren işlerden uzak durmaya çalışmalısınız.

Gebelik Dönemi Cinsel İlişki

Gebelik döneminin son 1 ayı dışında cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. Fakat bu süreçte olası kanama ve erken doğum riskini de düşündüğünüzde, cinsel ilişkiden çiftler olarak olabildiğince uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Elbiselerinizi seçerken her zaman hem rahat hem de size pratik giyim kazandıran elbiseler olmasına özen gösterin. Vücudunuzu saran, sıkan ya da korse gibi çeşitlilikte sıkı giysiler denemeyin. Ayakkabılarda da yüksek topuklu değil, düz ve rahat ayakkabıları tercih etmeye çalışın.

Gebelik dönemi boyunca göğüs ve karın bölgelerinde çatlaklıklar oluşacaktır. Kilo aldıkça oluşan bu çatlaklıklara karşı kesin çözüm bulunmuyor. Ancak kremlerle cilt bakım yapmanızın da zararı olmadığı için gebelik süresi boyunca çatlaklıklara karşı krem sürebilir ve bu şekilde çatlaklık oluşmasını hafifletmeyi deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir